Persze csak két éjszakát töltöttünk Szegeden, de a Szegedi Szabadtéri Játékok keretében megnéztük Geszti Péter - Monori András - Tasnádi István legújabb musicaljét, az Ezeregy éjszakát. Hiszitek-e vagy sem, de én még sohasem voltam a Szegedi Szabadtéri Játékokon, pedig a nyarak jelentős kulturális eseménye szokott lenni.
Nem túl gyakran járok Szegeden. Azt hiszem, gyermekkoromban voltam egyszer a szüleimmel, de csak halvány emlékeim vannak. Aztán 1978-ban egyetemi tankörtársaimmal töltöttünk itt két éjszakát, mert az egyik tankörtársam szegedi volt, egy másik pedig a környék tanyavilágából származott. (Voltunk a tanyájukon, ahol nem volt bevezetve az elektromosság, de a petróleumlámpa mellett ott volt az elméleti villamosság tankönyv. Ő vitte közülünk a legtöbbre, jelenleg az Uniónak dolgozik, EU-s kutatási projektek pályázatait értékeli.) Valamikor 1985 környékén munka kapcsán voltam Szegeden, mert a Szegedi áramszolgáltató körzeti diszpécser szolgálatának számítógépes rendszerét a cégünk fejlesztette, de én csak bolgár vendégeket kísértem el oda.
2010-ben az őszi szünetben töltöttünk néhány napot a Hotel Forrásban és ekkor bejártuk a várost keresztül-kasul.
Bori, Petra és Orsi 2010-ben Szegeden |
Szombat estére szólt a jegyünk, de már péntek este leutaztunk a szőke Tisza partjára, és Szeged legrégebbi utcájában, a Szentháromság utcában volt a szállásunk egy úszómedencés apartman-házban. A medencét egyből birtokba is vettük. A városközpont alig 10 percnyi gyaloglásra volt tőlünk, úgyhogy tettünk egy kiadós sétát a szegedi estében, és még egy fagyit is elnyaltunk a Klauzál téri Acapellában (a Virág cukrászda is újból üzemel, 2010-ben éppen megszűnt állapotban leledzett).
Másnap reggel egy brunch-olós helyre ültünk be, az Essentiale Brunch-ba egy kis villásreggelire. Utána a szegedi Alsóvárosban csatangoltunk. Eredetileg a vasútállomás előtti térről indul a tramtrain, azt reméltem, hogy láthatjuk, de vágányfelújítás miatt most nem járt. A szegedi vasútállomás viszont elég szép.
Az alsóvárosi Havas Boldogasszony ferencesrendi plébániatemplom és kolostor 520 éves, kívül megmaradt az eredeti gótika, belül barokk, és még a török hódoltság alatt is keresztény templomként működött.
Tipikus napsugaras homlokdíszítésű alsóvárosi ház |
Rozsdás uszályok |
Őzbak |
Szelfi-pont |
Kezdődik az előadás |
A Dóm tér sarka |
A Maros-torkolatnál is sétáltunk egy kicsit. A Maros beömlésénél emlékhely van kialakítva kettőskereszttel és térképpel: ez az igazán magyar, 750 km hosszú folyó végigkanyarog Erdélyen, Nagylaktól Makóig határfolyó, és csak az utolsó 25 km maradt meg nekünk belőle tisztán magyarnak.
Emlékhely |
A Maros torkolatánál |
Ebédelni a híres Tisza-parti Kiskőrössy Halászcsárdába ültünk be. Mi Katival vegyes tiszai halászlét ettünk (utoljára a balatonszemesi Hal-álomban ettünk halászlevet), Petra pedig harcsapaprikást túróscsuszával. Este fél hét felé értünk haza.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése