Tegnap állítólag minden idők legnagyobb szabású Szent István-napi rendezvénysorozata volt az országban (mi ebből nem sokat láttunk, mert egy nagyon kedélyes bográcsolós családi összejövetelt tartottunk Angyali-szigeten). Nem volt véletlen ez a nagy csinnadratta: 250 évvel ezelőtt tért vissza magyar földre a Szent Jobb, és ekkor, vagyis 1771-ben rendelte el Mária Terézia augusztus 20-ának, első királyunk szentté avatása évfordulójának megünneplését.
De a királyi ereklyéje története legalább annyira kalandos, mint a Szent Korona története, amiről az év elején már posztoltam.
István király 1038-ban bekövetkezett halálát követően vérzivataros évek jöttek a magyar történelemben (mikor nem?), ezért a székesfehérvári Nagyboldogasszony bazilika márvány szarkofágjából a holttestet a káptalan kiemelte és a templom alatti sírkamrában rejtette el.
Így nézett ki a székesfehérvári Nagyboldogasszony bazilika |
A bazilika egyébként a 17. század elején semmisült meg, a helyén, az egykori királyi temetkezési helynél évtizedek óta próbálnak méltó nemzeti emlékhelyet kialakítani, mindeddig sikertelenül. De kanyarodjunk vissza királyunk holttestéhez: A korpusz áttelepítésekor választották le a csodás módon mumifikálódott jobbkezet a testről, és először a bazilika kincstárában helyezték el, majd az egykori kincstárőr, Merkur bihari birtokára vitette. 1083-ban, István szentté avatásakor (az akkor még nem Szent) László lovagkirály felkeresete Merkurt, de büntetés helyett egy apátságot létesített a birtokon, a jelenleg Romániához tartozó Szentjobbon, és vagy négy évszázadon keresztül itt őrizték az ereklyét.
Szentjobb vára egy korabeli metszeten |
Az egykori apátság helyén pát évtizede még voltak kőmaradványok, mára azonban semmi sem maradt belőle. A török hódoltság idején - hosszú hányattatás után - a Szent Jobb a raguzai (ma Dubrovnik) Domonkos-rendi kolostorba került.
A raguzai kolostor udvara és kerengője |
Na, hosszas diplomáciai egyezkedések után innen szerezte vissza Mária Terézia 1771-ben az ereklyét az ő hű magyarjainak (vitam et sanguinem), mely bécsi pihenő közbeiktatása után júliusban került elhelyezésre az angolkisasszonyok zárdájában (a zárda ugyanis korábban szintén a domonkosoké volt).
A Váci utcai épület korabeli fotón |
A kápolna belseje korabeli fotón |
1938-ban, a Budapesten megrendezett Eucharisztikus Világtalálkozó után indult el a Szent Jobb első, három évig tartó országjárására. Különvonatot építettek számára, az ún. Aranyvonatot, amely a háborúban megsemmisült, de fotók alapján tavaly újra megépítették, és az idei parádé egyik főszereplője volt.
Az Aranyvonat díszkocsija |
Mivel az országjárás idejére esett a két Bécsi Döntés, így a Szent Jobb eljuthatott a Felvidékre és Nagyváradra is. Aki látta a Veri az ördög a feleségét című magyar filmet (az egyik legjobb augusztus 20-ról szóló film evör), az emlékezhet a mozdonyvezető nagyapára, akinek élete legnagyobb élménye az, hogy ő vezethette az Aranyvonatot.
Budapesti Szent István bazilika |
1987-ben (a lakitelki sátorverés évében) Paskai László Bíboros létrehozta a Szent István bazilika Szent Jobb kápolnáját, és itt helyezte el az ereklyét. 1988-ban (Kádár János és az MSZMP régi dinoszauruszainak leváltása évében) a Szent Jobb elindult második országjárására, bejárván az ország érseki és püspöki székhelyeit, 1989-ben (Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének és a berlini fal leomlásának évében) pedig négy évtized után ismét volt Szent István-napi könyörgő körmenet az ereklye körbehordozásával.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése