A posztom címében szereplő kérdést egy volt középiskolás osztálytársam minden osztálytalálkozón feltette osztálytársainak. Én magam nagy ritkán posztolok kortárs magyar költők versesköteteiről:
- 2013-ban a Rutinglitang című Presser-Parti Nagy verses lemezről;
- 2013-ban Erdős Virág a Trabantfejű nő című verseskötetéről;
- 2019-ben a Voltam Ibojka című verses lemezről;
Követem a Facebook-on Szabó T. Anna férjét, Dragomán Györgyöt, aki szokott megosztani verseket a feleségétől, de már olvastam prózát is a költőnőtől a 2023-ban Budapest egyesítésének 150. évfordulójára megjelent Budapest Nagyregényben, melyben Pesterzsébetről írt egy történetet. A mostani kötete egy verses gyászmunka, a költőnő édesanyja halálának a költői feldolgozása. Hogy mennyire sikerült ezt a gyászt feldolgozni, az már a kötet első és utolsó sorából kiderül.
Az első sor: "Nincsen nehezebb, nincsen nehezebb"
Az utolsó pedig: "Végül csak az öröm marad"
Persze verseskötetet nem úgy olvas az ember, mint egy regényt, amit nagykanállal habzsolunk. A verseket apró kortyokban vesszük magunkhoz, ízlelgetjük, vissza-vissza térünk egy-egy verssorhoz. Én a kedvenceimet meg szoktam jelölni, és utólag visszatérek hozzájuk. A verseket olvasva sok kortárs költő stílusjegyeit is felismerhettem, Weöres Sándor játékos rímeit, Juhász Ferenc szövevényes természeti képeit, Erdős Virág dichotómiáit, Parti Nagy nyelvi leleményeit, de néha még Sztevanovity Dusán dalszövegei is felidéződnek. Persze nem véletlen ez a stíluskavalkád, Szabó T. Anna nagyon sok még élő vagy a közelmúltban elhunyt művész barátjának ajánlja az egyes verseket.
Ebben a strófában például Nagy Lászlóra ismerhetünk:
"Ad az Isten békességet,
a megholtnak fényességet,
nem szűk testben: tág lélekben,
megélni, mi érthetetlen."
Itt egy indiai tánc idéződik fel:
"Nem a test lép, de a lélek,
felemel mind, aki táncol,
kit az égi zene éltet,
nem is ő már igazából:
Ánanda Tandava, Síva."
Ki ne ismerné a Fényév távolságot a Padlás című musicalből. Íme egy parafrázis:
"Ha a csend, ha fény, ha a jég, ha a dér.
Ha a láng, ha az ég, ha a tér hazatér."
Íme a Descartes-i filozófia kifordítva:
"Nincs halál. Mi gondom ezekkel.
Mert vagyok, tehát: nem gondolkodhatok."
És egy japán haiku-szerű verssor:
"A volt s lesz közt. Csak a van. Na végre."
Weöres Sándor száncsengője is itt csilingel:
"létmélyből felhabzó
csinglingling énekszó"
Érdekes, hogy még egy ilyen szelíd verseskötet is fel tudja idézni a holokauszt borzalmait, mégpedig egy 80 évvel ezelőtti virágvasárnapi történetet. A Mélységes mély: tükör című versben a rohonci vérengzésről olvashatunk. Bevallom a nyilas tombolás eme végjátékáról még sohasem hallottam korábban.
A háború végének egyik legszörnyűbb tömeggyilkossága történt a Kőszeghez közeli Rohoncon, Batthyány Margit birtokán. 1945. március 24-én 1000 magyar zsidót szállítottak vonattal Kőszegről Rohoncra, akiket a délebbre fekvő táborokba indítottak. Mintegy 200 fáradt, beteg, megkínzott munkaszolgálatost azonban a rohonci vasútállomásról az úgynevezett keresztpajtába (börtönjellegű téglaépület alaprajza keresztet formáz) vittek, mert már járni is alig voltak képesek.Ugyanaznap éjjel Batthyány Ivánné, született Margit von Thyssen-Bornemisza kastélyában, a helyi építési alszakasz székhelyén nemzetiszocialista „bajtársi” ünnepséget rendeztek. Innen kelt útra a helyi Gestapo-főnök felszólítására egy 15 fős, a vendégek közül jelentkezett helyi önkéntesekből álló fegyveres csoport a keresztpajta felé, ahová a teljesen kimerült zsidókat vitték, hogy a „tífuszhordozókat” megöljék. A március 25-re virradó éjszakán körülbelül 180 embert gyilkoltak meg az „ünnepség” résztvevői. Mintegy 20 férfit életben hagytak, hogy társaik tetemét elföldeljék, holmijukat teherautóra rakják fel és visszavigyék a kastélyba. A következő estén őket is megölték.
A grófnő elmenekült és haláláig büntetlenül élt Svájcban, mind a kastélyt, mind pedig a pajtát felégették. Az áldozatok tömegsírját azóta sem találják. Az esetről egy osztrák Nobel-díjas író, Elfriede Jelinek egy színdarabot írt Rohonc, avagy az öldöklő angyal címmel.
Végezetül csak azt tudom ajánlani: olvassatok néha verseket is.