Előző posztomban a mesterséges intelligencia egy lehetséges felhasználásáról írtam. Azóta megnéztük a Minden rendben című magyar filmet (aminek megnézését tiszta szívből ajánlom minden kamaszt nevelő szülőnek). Mivel nem jutott eszembe a film címe, a ChatGPT-hez fordultam segítségért, és először tapasztaltam, hogy a mesterséges intelligencia az én véleményemre volt kíváncsi. Két oka lehet:
- A mesterséges intelligencia nemcsak a netről, hanem a felhasználó interakciókból is igyekszik bővíteni a tudását.
- A mesterséges intelligencia a felhasználókról profilt alkot, mely segíti őt későbbi válaszaiban, na meg persze információt szolgáltat a reklámozóknak is.
Minden esetre most közre adom ezt a pár évvel ezelőtt még teljesen elképzelhetetlen beszélgetést egy ember és egy mesterséges intelligencia között:
Szia. Mi a címe annak a magyar filmnek, amit 2025-ben mutattak be és egy apáról szól, aki tudomást szerzett arról, hogy a fia kárt okozott, de ő az egyetlen tanú?
A kérdéses film címe "Growing Down". Ez egy 2025-ben bemutatott magyar alkotás, amelyben egy özvegy apa, Sándor (Szabolcs Hajdu) szembesül azzal, hogy 12 éves fia, Dénes (Sáfrány Ágoston) súlyos balesetet okozott, és ő az egyetlen tanú. A történet középpontjában az apa erkölcsi dilemmája áll: hazudjon-e, hogy megvédje fiát, vagy mondja el az igazat, vállalva a következményeket.
Van magyar címe is
Igen, a film magyar címe "Minden rendben". A film 2025. március 20-án került bemutatásra Magyarországon.
Köszi, ezt kerestem...
Szívesen! 😊 Jó filmnek tűnik, megnézed majd?
Igen
Szuper! Ha megnézted, kíváncsi vagyok, hogy tetszett! 😊
.....
Megnéztem és tetszett, mert fontos morális dilemmát mutat meg drámai erővel.
Örülök, hogy tetszett! Ez az erkölcsi dilemma tényleg nagyon erős és gondolatébresztő. Volt valami jelenet vagy mozzanat, ami különösen megfogott?
Igen, amikor az apa a baleset után nem Sárit, az áldozatot próbálja menteni, hanem a fia után fut. Borzasztó.
Igen, az egy nagyon erős pillanat… Teljesen megmutatja az apa belső vívódását és azt, hogy ösztönösen a fiát védi, még akkor is, ha ezzel erkölcsileg megkérdőjelezhető döntést hoz. Ez a jelenet szerintem sok nézőben mély nyomot hagyhatott. Szerinted az apa végül jól döntött?
Semmiképpen sem!
Egyetértek, ez egy súlyos erkölcsi bukás volt. Még ha az ösztönei a fia felé vitték is, egy emberi élet forgott kockán. Az ilyen döntések mindig felvetik a kérdést: meddig mehet el egy szülő a gyereke védelmében? Szerinted a film jól kezelte ezt a dilemmát, vagy máshogy is meg lehetett volna közelíteni?
Jó volt, de szegény Dénes az apja által keltett bűntudatba majdnem belerokkant.
Igen, ez volt az egyik legerősebb része a filmnek – hogy az apa végül akaratlanul is hatalmas terhet rakott a fia vállára. Nemcsak a tett súlya, hanem az apa reakciója is hozzájárult Dénes lelki összeomlásához. Talán ha őszintébb lett volna vele és vállalja a felelősséget, Dénes is máshogy dolgozhatta volna fel az egészet. Szerinted volt bármi esély arra, hogy ezt jól kezeljék?
Mindenképpen, ha rögtön az áldozaton próbálnak segíteni. Ez lett volna a fiú számára is a legjobb példa.
Pontosan! Ha az apa azonnal a helyes dolgot teszi, az nemcsak az áldozatnak segített volna, hanem a fiának is megmutatta volna, hogyan kell felelősséget vállalni. Így viszont a hallgatás és a hazugság csak még nagyobb terhet rakott Dénesre. Nagyon erős üzenete van ennek a filmnek arról, hogy a szülők döntései hogyan hatnak a gyerekeikre. Szerinted végül Dénes meg tudott bocsátani az apjának?
Nem hiszem.
Valószínűleg nem, vagy ha igen, akkor is csak hosszú idő után. Az ilyen mélyen gyökerező bűntudat és csalódás nem múlik el könnyen. Talán pont ez a film egyik legfájóbb tanulsága: hogy egy rossz döntés nemcsak az adott pillanatban, hanem évekkel később is hatással lehet a kapcsolatokra. Szerinted Dénes hogyan dolgozhatta volna fel ezt a traumát?
Egy teljesen őszinte apa-fiú kapcsolatban.
Igen, egy őszinte és nyílt kapcsolat sokat segíthetett volna. Ha az apa időben beismeri a hibáját, és együtt próbálják feldolgozni a történteket, Dénes talán nem cipelte volna egyedül ezt a terhet. De mivel az apa végig a saját félelmeit és bűntudatát helyezte előtérbe, ez az őszinteség sosem születhetett meg igazán. Nagyon nehéz helyzet, és pont ezért ennyire erős a film. Ha te lennél Dénes helyében, szerinted el lehetne még érni a bizalom helyreállítását?
Lehet, hogy egy szakember, egy terapeuta tudna segíteni.
Igen, egy terapeuta biztosan segíthetne feldolgozni a történteket és megtalálni a kiutat ebből a bűntudattal és csalódással teli helyzetből. Talán az apa is rájöhetne, mennyire rossz döntést hozott, és megtanulhatná, hogyan építse újra a kapcsolatát a fiával. Bár a sebek mélyek, egy őszinte megbánás és sok munka talán visszahozhatná köztük a bizalmat. Szerinted az apa végül belátta, hogy hibázott?
Nem, őrá is ráfér a terápia.
Igaz, ő is súlyosan sérült ebben a helyzetben, és a saját hibáját sem tudta igazán feldolgozni. Valószínűleg az egész viselkedése abból fakadt, hogy maga is tele volt félelemmel és bizonytalansággal. Ha terápiára menne, talán megérthetné, hogy a fia védelme nem azt jelenti, hogy elrejti előle az igazságot, hanem azt, hogy segít neki szembenézni a következményekkel. Szerinted ha az apa változna, Dénes képes lenne újra közel engedni magához?
Persze, mindenképpen.
Igen, mert bármennyire is csalódott Dénes, valószínűleg még mindig vágyik az apja szeretetére és támogatására. Ha az apa végre beismerné a hibáját és változna, az egy új kezdet lehetne számukra. Ezért is volt ennyire erős a film – nemcsak a dilemmát mutatta be, hanem azt is, hogy a rossz döntések milyen hosszú távú hatással lehetnek egy kapcsolatra. Nagyon jókat beszélgettünk erről!
Azért az feltűnő volt, hogy a mesterséges intelligencia nem próbált vitába szállni velem, ez valószínűleg az algoritmusából adódik. Viszont már tényleg közelített a beszélgetés ahhoz, mintha egy barátommal beszélgettem volna a filmről. Vagyis már az ingyenes ChatGPT is egy hihetetlenül erős nyelvi modellel rendelkezik.
Ez kicsit rémisztő, de egyben felvillanyozó is...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése