A nemzetközi sportban egyre inkább terjed az etnobiznisz. Természetesen klubcsapatoknál már réges-régen úgy van, hogy tele vannak leigazolt külföldi játékosokkal (van olyan NB1-es bajnoki forduló, hogy több külföldi játszik, mint magyar), de az a honosítási biznisz, ami mostanában van, még nem volt pár évtizede. Csak kínai asztaliteniszezővel van esélyed? Nosza, igazolj le néhányat! Hosszútávfutás? Vegyünk néhány etiópot! Ritmikus sportgimnasztika? Jöhetnek a volt szovjet köztársaságokból!
A Magyar Korcsolyázók Szövetsége (elnöke Kósa Lajos) bevásárolt orosz és ukrán műkorcsolyázókból, a legutóbbi junior EB-n nem is indult magyar színekben magyar versenyző. Ezt nehezményezve a legnagyobb női reménységünk, Papp Vivien, aki fiatal kora ellenére elképesztő eredménylistával dicsekedhet, úgy döntött, hogy inkább külföldi színekben folytatja tovább a versenyzést. De kétségtelen tény, hogy a magyar korcsolyasport legnagyobb vesztesége a Liu fivérek országváltása. Mégiscsak nekik köszönhetjük sporttörténelmünk első, és második téli olimpiai aranyérmét.
Emlékszem, gyermekkoromban a magyar korcsolyázókat nézve (Almási Zsuzsa, ki ne emlékezne erre a névre?) a téli olimpiákon mennyire vágytam arra, hogy legyen végre egy magyar aranyérem. 1980-ban a Lake Placid-i olimpián a Regőczy-Sallay jégtánc-páros nagyon közel került az aranyhoz, alig maradtak le a dobogó legfelső fokáról. Pár hónap múlva aztán Dortmundban a világbajnokságon vigasztalódhattak egy aranyéremmel. De mi még mindig itt voltunk olimpiai arany nélkül.
Aztán jött egy újabb nagy reménység, igaz nem műkorcsolyában, hanem gyorskorcsolyában (akkoriban még csak "hagyományos" gyorskorcsolya volt): Hunyady Emese. Emese '81 és '84 között minden évben az év gyorskorcsolyázója volt, de '85-ben hozzáment osztrák edzőjéhez és állampolgárságot váltott. Így aztán Lillehammerben 1994-ben az osztrákoknak szerzett olimpiai aranyat, nem nekünk. Ekkor éreztem át először az országváltás keserűségét, hiszen ilyen történelmi névvel hogy szerezhet valaki dicsőséget a labancoknak?
Bár Miklós Edit személyében az alpesi síben is volt egy nagy reménységünk (aki bár csíkszeredai magyar, mégis csak Romániából honosítottunk), de a 2018-as téli olimpia előtti évben súlyos balesetet szenvedett, így visszavonult a versenyzéstől. Szintén három magyar alpesi síző, a Szőllős testvérek szintén 2018-ban jelentették be, hogy izraeli színekben versenyeznek tovább.
Aztán egyre népszerűbb lett az új sport, a rövidpályás gyorskorcsolya, és feltűnt két csillag, a Liu fivérek. Persze furcsa nevük és ázsiai arcuk volt, de Magyarországon születtek magyar apától, ez azért más érzés, mint a honosított külföldiek. Egyre jobb és jobb eredményt értek el, míg végre eljött az 2018-as váltó arany, amiről egy ilyen vicces videót készítettem:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése