Megint beindult a budapesti rádiófrekvenciás forgószínpad:
- A Klubrádiót kiszorították a 92.9 Mhz-es közösségi frekvenciáról, a helyére benyomult a nyilvánvalóan a Klubrádió hallgatótáborára hajtó Spirit FM.
- Az egykor Andy Vajna tulajdonában álló Rádió1 átköltözött a nagyobb területen vehető 89.5 Mhz-re, ahol korábban a Juventus, majd később a Music FM sugárzott. A Music FM és a Sláger FM szerződését két éve azért nem hosszabbította meg a Médiatanács, mert állítólag megsértették a gyermekek védelmére vonatkozó szabályokat, a valódi ok a tulajdonosi körben ott található Simicska Lajos személye lehetett.
- A kormányközeli, Gajdics Ottó által vezetett Karc FM pedig a Klubrádió hét évvel ezelőtti frekvenciáját, a 95.3 MHz-et kapta meg.
Szóval hiába szerezték meg a média fölötti uralmat, elbukták a választásokat, pedig kereskedelmi televíziók csak a kábelszolgáltatóknál voltak, kereskedelmi rádiók is alig. Az egyik ilyen kereskedelmi tévé a VICO-t birtokló Fenyő János TV4 nevű csatornája volt. A TV4 igazi ellenzéki tévévé vált, Drót című politikai magazinműsorát videókazettára vettük és terjesztettük azok között, akiknél nem jött ez a csatorna. Újraéledt a szamizdat, de most már audiovizuális formában. Volt a csatornán egy nagyon jó beszélgető műsor, a legendás Heti hetes elődjének is tekinthető Tévés négyes, melyen Verebes István, Horváth János, Bethlen István és Havas Henrik beszélték meg a hét aktuális híreit.
A rendszerváltozáskor három országos földi televíziós frekvencia volt, az egyiken az MTV1, a másikon az MTV2, a harmadikon pedig - újszülöttek, kéretik nem csodálkozni - a szovjet 1-es csatorna sugárzott (az esténkénti Vremja híradó szignálja még mindig a fülembe cseng). Ehhez jött hozzá a műholdas Duna TV. 1997-ben az MTV2-t is műholdra költöztették, az orosz csatorna a ruszkik kivonulása után már érdektelenné vált, erre a két országos frekvenciára hirdettek pályázatot. Az egyik frekvenciát a német MTM-SBS által tulajdonolt TV2, a másikat pedig az RTL pályázta meg, a Ronald Lauder tulajdonosi köréhez tartozó Írisz TV pedig mindkettőt. Bár az Írisz többet ajánlott a frekvenciákért és színvonalasabb műsorstruktúrája volt, a pártok háttéralkuja alapján végül a két szék közt a pad alá esett, és végül a Baló György által vezetett TV3 nevű kábeles csatornával kellett beérnie, itt sugározták három évig nagy nézettséggel az értékes filmcsomagot, amit még a pályázatra kötöttek le. Balóék bíróság előtt támadták meg a pályázat eredményét, és 2000-ben, közvetlenül a másodfokú tárgyalás ítélethirdetése előtt - mely nagy valószínűséggel a pályázat érvénytelenségét mondta volna ki - a TV3 visszavonta keresetét, és bejelentette, hogy megszűnik. Volt az a pénz, vagy volt az az erős fenyegetés.
Akkoriban a médiumokért folytatott küzdelemben már a maffiamódszerektől sem riadtak vissza, Fenyő János média-cézárt 1998 tavaszán brutálisan meggyilkolták, az elkövető ismert, felbujtással azt a Gyárfás Tamást gyanúsítják, akinek Napkelte című reggeli magazinműsora pont a TV3-on ment, annak váratlan megszűnésekor SOS költözött át az addig alig ismert ATV-re. A Napkelte a szocik 2002-es győzelme után dicsőségesen költözött át a M1-re, és 2009-ig tündökölt ott vállalhatatlanul ócska díszleteivel de legendás műsorvezetőkkel. 2009-ben bontott velük szerződést a tévé, mert már érezték a közelgő politikai fordulatot és igyekeztek jól helyezkedni.
Szintén közvetlenül a 2010-es választások előtt, 2009 őszén az ORTT a Sláger Rádió és a Danubius Rádió frekvenciájára pályázatot írt ki, és egy MSZP-Fidesz háttéralku eredményeképpen előbbit a szocialista tulajdonosi hátterű Neo FM, míg utóbbit a jobboldali kötődésű Class FM nyerte. Majtényi László, az ORTT akkori elnöke olyan felháborítónak tartotta a dolgot, hogy azonnal lemondott. A Fidesz a győzelme után az alkut azonnal felrúgta: csak a Class FM-et tömte állami hirdetésekkel, ezért a Neo jól csődbe is ment, az országos frekvenciát aztán az állami Dankó rádió kapta meg. A Class FM frekvenciaengedélye 2016 novemberében járt le, és nem is hosszabbították azt meg. A döntés hátterében megint csak Simicska Lajos állt. Két évig nem is volt országos kereskedelmi rádió Magyarországon, egészen az eredetileg Andy Vajna érdekeltségébe tartozó, ma már a KESMA alá betagozódott Retro Rádió megalakulásáig.
Ma már nincsenek bérgyilkosok, nem gyilkolnak meg senkit a Margit körút és a Margit utca sarkán, de a módszerek ugyanolyan piszkosak maradtak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése