Parlament

Parlament

2025. január 21., kedd

Trump és a Mélyállam

Sokáig nem is ismertem azt a fogalmat, hogy "mélyállam". Mély álomról már hallottam, ha valaki mélyen és pihentetően alszik, és a tojásosdobozokon olvashatunk mélyalmos tyúktartásról is, de mi a fene lehet az a mélyállam.

Aztán az amerikai elnökválasztási kampány hajrájában Orbán egyik seggnyalonc szervezete, az Alapjogokért Központ ezt tette közzé Facebook-oldalán:


Vagyis Kamala Harris a Deep State jelöltje, míg Trump a zemberek jelöltje. Gyorsan utána olvastam, mi a csuda az a Deep State. Nos, definíció szerint a hadsereg, a védelmi ipar, a pénz, a bankszektor, a hitel és a pénzügyek, a kutatóegyetemek, az olaj és az energia, a közlekedés, a lakhatás, az élelmiszeripar és a közművek, valamint természetesen a mindent eldöntő elektronikus éter. Vagyis mindaz, ami működőképessé teszi az államot. Lehet egy országban vezetési válság, a boltok kinyitnak, a közművek működnek, a vonatok járnak, az iskolákban tanítanak, a bíróságokon elítélik a latrokat, kenyeret sütnek a pékek, a tűzoltók kiszállnak, ha ég a házad, a mentők kórházba visznek, ha rosszul leszel.
Annyit utólag kiegészítésül, hogy attól "mély" vagyis "deep", hogy az intézményi struktúrák és hierarchiák beágyazottak, megmerevedettek, nehezen változtathatók. Ezért kihívás a Deep State egy új hatalom számára, mert ott vannak benne az előző hatalom emberei, akik mindig gyanúsak.

A mélyállam olyan, mint egy önvezető autó: beprogramozod neki az összes közlekedési szabályt, ellátod minden érzékelő és beavatkozó szervvel, ami a biztonságos közlekedéshez kell, megmondod neki az útirányt, és ő célba juttat. Persze szükség lehet az önvezető program tökéletesítésére, az esetleges hiányosságok pótlására - erre szolgál a törvényhozás. És persze léphetnek fel előre nem látható események - erre való az operatív vezetés. De hogy egy önvezető autó szóljon bele abba, hogy mennyivel szabad menni lakott területen, meg hogy mi legyen az úti cél, nos arról még nem hallottam.

A mélyállam tipikus mintaországa Svájc. Svájcról nem is tudjuk, van-e vezetése, ki a miniszterelnöke. Svájc önjáró. Talán a legbefolyásosabb ember a Svájci Nemzeti Bank elnöke, ő a döntéseivel meg tud rengetni országokat. (Bizonyára sokan emlékeznek 2015-re, amikor Svájc elengedte a frank korábban rögzített árfolyam-küszöbét, és a csillagokba lőtt ki a svájci frank a többi devizához képest, sok magyar devizahitelest juttatva a tönk szélére).

És akkor elkezdik terjeszteni, hogy a Deep State más, mint egy óraszerkezet. Belebújt egy óramanó, és ő akarja megmondani, hogy hány óra van. Hogy ki ez az óramanó? Tudjukki! Háttérhatalom! Soros! Szabadkőművesek! Sion bölcsei! Ott vannak Amerikában és elnököket mozgatnak bábfiguraként, befészkelték magukat a brüsszeli bürokráciában és az európai emberek akaratával szembe menve (akiket tudjuk, hogy csakis a Patrióták képviselnek hitelesen) próbálják érvényesíteni hatalmukat, gendert, bevándorlás és zöld fordulatot hirdetve.

Az, hogy Magyarországon intézményesen, Schmidt Mária és Szánthó Miklós segédletével lehet ilyen konteókat terjeszteni, még csak-csak érthető, de az USA-ban, az alkotmányos demokrácia őshazájában, ahol még a seriffet és az államügyészt is a nép választja, az engem nagyon meglepett. És tulajdonképpen erről, vagyis a mélyállam elutasításáról szólt Trump egész beiktatási ceremóniája is.

Minden tiszteletem Joe Bidené, aki annyira hisz az alkotmányos folytonosság kimutatásában, hogy annak ellenére végigülte Trump folyamatosan az ő kormányzását becsmérlő beszédét, hogy erre a hiú elnök négy éve fordított helyzetben nem volt hajlandó. Ami viszont rettentően meglepett, hogy micsoda felugrálás volt a Capitoliumban. Trump minden lózungjánál felállva ovációzott a díszes publikum (félek, hogy ez hamarosan nálunk is divattá válik Orbán évértékelő beszédeinél).

  • Visszaküldjük a hadseregbe a COVID-oltás felvétlének megtagadása miatt leszerelt katonáinkat! - állvatapsolás (zárójelben: aki járványügyi szabályokat szeg meg, az egészségügyi közveszélyokozás bűnét követi el. Katonaságnál ez egyben parancsmegtagadás, a legsúlyosabb függelemsértés. De ez Trumpot nem érdekli, szinte első intézkedésével lépett ki a WHO-ból)
  • Felmondjuk a Green New Deal-t, nem kérünk a zöld diktatúrából! - állvatapsolás (Ki is léptek e Párizsi Klímamegállapodásból. A világ legnagyobb gazdasági hatalma megteheti, hogy újragondolja zöldpolitikáját, hiszen az nagyon sok korrekcióra szorul, de a teljes megtagadása egy klímaválság küszöbén őrültségnek hangzik. Nemrég olvastam egy cikkben: "Az energiapolitikai átállásról szóló vitákat nem szabad hogy továbbra is kizárólag olyan témák uralják, mint a napelemek vagy az energiatárolás, miközben az energiagazdálkodás és az energiatakarékosság gyakran háttérbe szorul. Pedig ezek a szempontok alapvető fontosságúak az energiaellátási rendszer sikeres átalakításához. Ahogyan az evolúció is mutatja, egy életképes rendszertervezés három alapvető pilléren nyugszik: az erőforrások csökkentésén és az egyszerűségen, a decentralizált autonóm egységeken és a hibákkal szembeni rugalmasságon.")
  • Mostantól Amerikában ismét csak két nem létezik: férfi és nő! - állvatapsolás (Itt fogtam végre gyanút, hogy Trump lózungjai csak híg trágyaléként szolgálnak a nép számára. Trump valójában leszarja a gendert - ahogyan egyébként azt a legtöbb heteroszexuális teszi -, mert pénzügyminiszterének Soros egykori jobbkezét, Scott Bessent-et, a Deep State emberét választotta, aki mellesleg melegházasságban él és férjével két gyermeket nevelnek.)
Az elkövetkező évek majd megmutatják nekünk, sikerül-e Trumpnak megzaboláznia az óramanót, a mélyállam legmélyén rejtőzködő Tudjukkit.

2025. január 17., péntek

Három búcsúdal, három visszatérés

Három politikusról énekeltem búcsúdalt (két magyarról és egy amerikairól) távozásukkor, de valamilyen módon mindhárman visszatértek. Természetesen ez Donald Trump nagy visszatéréséről jutott eszembe, akinek megválasztását január 6.-án kihirdette a kongresszus (a demokraták nem dúlták fel a Capitoliumot) és 20.-án beiktatják tisztségébe.

Kósa Lajos, 2017

Kósa Lajost 2017 szeptemberében leváltották a Fidesz parlamenti frakciójának éléről, pedig mindössze két évig töltötte be ezt a posztot. Kósa ekkor már folyamatosan és összefüggéstelenül beszélt össze-vissza, a lábon kihordott agyhalál jelei mutatkoztak nála. Ekkor még nem sejtettük, mert csak néhány hónap múlva derült ki a svájci örökösnő sztorija, de a Fidesz káderosztályán már tudhattak róla. A 2018-as választások előtt az akkor még Simicska kezén lévő Magyar Nemzet kezdte megszellőztetni, és mi sokkal nagyobb atombombákat is vártunk az akkor már három éve Orbánnal haragban lévő Simicskától. Papp Réka még egy népies dalt is énekelt Kósa nemstróman édesanyjáról.
Egy a '80-as évek végén írt szakítós dalomat hangszereltem át, és eredetileg Gyurcsány Ferencnek szántam, mert azt reméltem, hogy Gyurcsány a választási hajrában hajlandó a személyét övező megosztottság miatt félreállni.


Ami Kósa Lajos visszatérését illeti, az olyan volt, mint az okos lány a mátyáskirályos mesében: vissza is tért, meg nem is. Egyből megkapta a modern városok fejlesztéséért felelős tárcanélküli miniszteri posztot, amit a 2018-as választásokig töltött be. 2018-ban is és 2022-ben is simán megválasztották a Hajdú-Bihar vármegye I. számú választókerület egyéni képviselőjének. Tagja a big five-nak, vagyis annak az öt fideszes képviselőnek, akik 1990 óta megszakítás nélkül országgyűlési képviselők. (Nemsokára már csak big four, Varga Mihály képviselősége nem összeegyeztethető az MNB elnöki funkciójával, így Kósán kívül már csak Orbán, Kövér és Németh Zsolt maradnak a díszes társaság tagjai).

Lázár János, 2018

Lázár egy évtizedes sikeres hódmezővásárhelyi képviselőségét cserélte le 2014-ben a Magyarország miniszterelnökségét vezető miniszteri posztra. 2012-ben ő terjesztette be a trafikmutyiként elhíresült trafiktörvényt. Minisztersége alatt gyakran vállalt fel párton belüli összeütközéseket is, ő vezette be a hetenkénti kormányinfókat, melyek sokkal színesebbek voltak, mint az utódja, Gulyás Gergely által tartott unalmas sajtótájékoztatók. Azt beszélik, Orbán félt, hogy Lázár a fejére nő, ezért menesztette miniszterét.
A búcsúdalt a Megasztár első évfolyamának egyik versenyzője, Szabó Leslie írta, az ő hangszerelését és a szöveg alapjait használtam fel a dalhoz.


Hódmezővásárhelyi polgármester utódja halála miatt 2018 februárjában időközi választást tartottak a városban, amit nagy meglepetésre Márki-Zay Péter nyert meg ('19-ben és '24-ben újrázni is tudott), így a Fidesz egykori fellegvára elesett.
Lázár azonban tovább építette megyei birodalmát, a mezőhegyesi ménesbirtok kormánybiztosa lett, ügyesen sáfárkodott az uniós pénzekkel és a 2022-ben megalakult új kormányba már mint építési és beruházási miniszter tért vissza. Később, Palkovics távozása után a közlekedésügy is hozzá került.
Lázár Jánosra mintha szándékosan osztották volna azokat a posztokat, ahol nem hullanak csak úgy a babérok. Sorra mond vissza nagy állami beruházásokat (legutoljára pl. tovább halasztódik az új Nemzeti Galéria a Ligetben), elmaradt a már eredményesen kihirdetett mozdonytender, Debrecenbe költözik a Közlekedési Múzeum, a vasút pedig a 40 évnyi elmaradt fejlesztésnek és hiányos karbantartásnak köszönhetően egyre csak pusztul. De úgy tűnik, Lázár már egy Orbán utáni időre készül, és megy előre faltörő kos módjára. Számára a miniszterség leginkább a Maradj talpon! játékhoz hasonlít. Pedig újabb viharfelhők gyülekeznek a feje felett: Amikor Lázár még az Információs Hivatalt vezette, 2015-ben az OLAF vizsgálni kezdte Orbán vejének, Tiborcz Istvánnak az EU-s pénzek felhasználását. A Lázár-vezette titkosszolgálat viszont az OLAF-vizsgálatot kezdte megfigyelni, és erről nemrég a Direkt36 jelentetett meg egy cikket. Az ügyben az Európai Parlament is vizsgálódni kezdett.

Donald Trump, 2020

Már első elnöki ciklusában is ellentmondásos fickó volt Trump: miközben elnöksége alatt erősödött az amerikai gazdaság és a dollár, mellette nárcisztikus, önimádó természete, az összeesküvés-elméletek iránti vonzódása, nőgyűlölete, harsány demagógiája szokatlanul új volt minden korábbi amerikai elnökhöz képest, és nagyon sokakban visszatetszést keltett. Mivel úgy ítéltem meg, hogy a világ legnagyobb gazdasági és katonai hatalmának vezetője nem lehet egy ilyen populista ripacs, nagyon szurkoltam a bukásának.
Egy 2020-as posztomban leírtam, mennyire kísértetiesen hasonlított a 2016-os és 2020-as elnökválasztás. A koronavírus-járvány miatti sok levélszavazattal végül csak napok múlva dőlt el (átfordítva Georgiában és Pennsylvaniában az eredményt) a végeredmény, és ez adott alapot a Trump (valamint Orbán és a magyar jobboldal) által terjesztett híresztelésre, hogy Bidenék elcsalták a választásokat. A következményeket tudjuk: Trump hívei megostromolták a Capitoliumot, a duzzogó bukott elnök pedig több évszázados hagyományt megtörve nem vett részt Biden beiktatási szertartásán.
Búcsúdalomhoz három keringő-motívumomat is elhasználtam, egyet a verzéhez, egyet a refrénhez, egyet pedig a táncos betétrészhez.


Korábban nem volt divat az USA-ban, hogy korábbi választáson megbukott elnököt pártja újra indítsa a posztért. De Trump bírta a kampányt pénzzel és demagógiával, ezért a többi republikánus jelölt sorra kiszállt mellőle. A demokratákat pedig elaltatta Sleepy Joe. Kétségtelen, hogy az egyik legbizarabb elnökválasztási kampány volt 2024-ben.
20.-án lesz Trump beiktatása, de már most nagyívű bejelentéseket tett, melyek közül van néhány, ami nem fog tetszeni Orbánnak. Pl. fokozná az Oroszország elleni szankciókat, eddig kiszivárgott béketerve szerint a jelenleg rögzített orosz-ukrán határok sérthetetlenségét európai katonai csapatoknak kellene fenntartani. Ezenkívül igényt tartana Panamára, Kanadára és Grönlandra, hogy amerikai ellenőrzés alá kerüljön a tengeri átjárás a két óceán között. A Hamásznak meg megüzente, hogy ha a beiktatásáig nem lesz minden izraeli túsz szabad, akkor lesz majd nagy dádá! És természetesen folytatná a kereskedelmi háborút Kínával, amit mi a Nemzeti Konzultációban 99%-os támogatottsággal elutasítottunk.
Orbán minden esetre bizakodó, szerinte Trump beiktatásával új Nap kel fel a nyugati égbolton.


---

2025. január 15., szerda

Skálaszéthúzás

Vannak olyan televíziós vetélkedők (pl. legutoljára a Dancing with the Stars), amelyben a zsűri 0 és 10 pont között pontozhat, de sohasem adnak 7-nél rosszabb pontszámot, nehogy megsértsék a versenyzőt. Ebben az esetben a néző gondolatban skálaszéthúzással kompenzálja a zsűrinek ezt a magatartását, és tudomásul veszi, hogy a 7-es tartozik a csapnivaló teljesítményhez.

Ez a fejtegetés onnan jutott eszembe, hogy megvannak a legutolsó Nemzeti Konzultáció eredményei, és a kérdésekben 95 és 99 % közötti elvárt válaszok születtek. Érdemes itt is ezt a technikát alkalmazni.

  • A kormány által feltett kérdésekre valamivel többen, mint 1.350 ezren válaszoltak, ez a szavazásra jogosult magyar állampolgárok számának egyhatoda, miközben tolták a propagandát minden hullámhosszon
  • A válaszadók között mindig van kb. 1% magátalkodott libsi (most kb. 135 ezer ember), akik dafke a kormánynak nem tetsző választ adják;
  • A válaszadók nagyjából 95%-a mindenképpen a kormánynak tetsző választ adja, akármit is kérdeznek (most kb. 1.283 ezer ember);
  • Marad az a 4% mely próbál megfontolt választ adni, ez sem elhanyagolható, 54 ezer állampolgár. Az ő válaszaikat 95% tól 99%-ig érdemes széthúzni, a 95% a teljes elutasítás, a 99% pedig a teljes egyetértés. Így már egészen más fényben tűnik fel az eredmény.

1. 95%, teljes elutasítás (1 válasz)

Az érdemben válaszadók egyetlen egy intézkedést, a munkáshitelt utasították el egyöntetűen. Az emberek jól látják, hogy ez helikopterpénz, amihez könnyű hozzájutni, de nagyobb tervekhez nem elegendő. Nem igazán segít az egzisztenciális gondokon, csupán hangulatjavító intézkedésnek tekinthető.

2. 96%, főleg elutasítják (1 válasz)

Szintén egyetlen egy kérdés, a béremelési program kapott ilyen alacsony szavazatot. Arra gyanakszom, hogy a válaszadók megérezték, hogy itt a kormány a munkaadók f@szával veri a csalánt, miközben a nyugdíjakat ennél jóval alacsonyabb szinten emeli. Könnyű belátni, hogy a hároméves béremelési program a nyugdíjak további elértéktelenedéséhez vezet, mert Orbánék megszüntették a svájci indexálást, amely a nyugdíjak megállapításánál nemcsak az inflációt, de az átlagbérek emelkedését is figyelembe venné.

3. 97%, közömbös (2 válasz)

  • Kis- és középvállalatok tőkejuttatása. Gyanítom, hogy a közömbös válasz oka, hogy a válaszadók zömében nem vállalkozók, de talán azt is észrevették, hogy a kérdésben nem szerepel sem a támogatás mértéke, sem pedig a fajtája.
  • Fiatalok lakhatási támogatása. Gyanítom, hogy egyrészt a válaszadók inkább idősek, másrészt a kollégiumi férőhelyek hiánya inkább a jelenlegi kormánynak tudható be, mely mindig hátra sorolta az ilyen beruházásokat. Egyelőre havi 150 ezer forintos lakástámogatást adhatnak a munkáltatók, mely ugyanúgy adómentes, mint a SZÉP-kártya, de még nem jött ki az 5%-os lakáshitel.

4. 98%, inkább támogatják (3 válasz)

  • Multicégek megrendszabályozása. Hát igen, további extraadók a multikra, közben nem vesszük észre, hogy szépen tovább hárítják ránk, fogyasztókra. Még mindig ez tűnik a legegyszerűbb módszernek a költségvetési hiány mérséklésére.
  • Lakhatás támogatása. Gyakorlatilag a SZÉP-kártya adómentességével megegyező juttatás. El tudom képzelni, hogy sok munkáltató - főleg multik - így fogják segíteni a dolgozóik albérletét. Gondolom szerződéssel kell igazolni a lakáscélú felhasználást.
  • 13. havi nyugdíj. Az a tény, hogy itt nem teljes az egyetértés, azt mutatja, hogy sokan érzik, hogy olyan nyugdíjjuttatásról van szó, aminek nincs járulékalapja. Vagyis az aktív dolgozó válaszadók érzik, hogy az ő zsebükre megy ki a játék. Az viszont többször cáfolt hazugság, hogy "Brüsszel" ennek eltörlését követelné, és ezért "büntet" bennünket.

5. 99%, teljes támogatás (4 válasz)

  • Gazdasági semlegesség. Kereskedjünk kelettel, nyugattal, északkal, déllel. Ezt szerintem a gazdag európai országok sokkal profibban csinálják, mint mi, mert ők nem a trambulinról vizelnek a medencébe.
  • Új gazdaságpolitika. Nagyjából ugyanaz a helyzet, mint az előző kérdésnél. A 15 éve meghirdetett keleti és déli nyitás inkább saját bénaságunk miatt kudarcos. De majd most!
  • Családi adókedvezmény. Erre valóban nagy szükség van, ha már a családi pótlék nem emelkedett egy fillérrel sem 15 év alatt. Ebben a kérdésben inkább az volt a vicces, hogy úgy volt feltéve, hogy a családokat vagy a migránsokat kell-e támogatni. Félő viszont, hogy már késő ahhoz, hogy a kívánt demográfiai hatást kifejtse.
  • Migrációs büntetés elutasítása. A 200 millió eurós "átalányösszeg" és a napi egymillió eurós kényszerítő bírság valóban mellbevágó. Nem is fizetjük be, folyamatosan le is vonják a járandóságunkból. Azért én a kormany.hu-ra kitennék egy számlálót, hogy hol is tart már ez az összeg, és viszontlátjuk-e valaha.
Összességében a nemzeti konzultációra egy 1-es, egy 2-es, két 3-as, három 4-es és négy 5-ös érkezett, ami 3,72-es átlag. Nem is olyan rossz.



2025. január 12., vasárnap

Anatevka életre kel

Elmondhatom magamról, hogy láttam az 1972-es budapesti Chagall-kiállítást a Műcsarnokban. A '70-es évek eleje  amolyan húzdmeg-ereszdmeg korszak volt mind a gazdaságpolitikában, mind pedig a kultúrpolitikában. Abban az évben mutatták be a Hegedűs a háztetőn musicalt, amely Chagall-festményről kapta a címét, mert Chagall örök festménytémája, Vityebszk (ma Belaruszban található) és a Sólem Aléchem Tóbiás, a tejesember című regényének helyszíne, Anatevka kísérteties hasonlóságot mutatnak. A cári Oroszország és az Osztrák-Magyar Monarchia területén elterülő egykori Jiddisland tipikus települése volt mindkettő.

Az 1972-es budapesti kiállítás csak pár hétig volt látható, és a Hegedűs a háztetőnt is betiltotta az aczéli kultúrpolitika, hogy csak több mint egy évtized múlva, a glasznoszty jegyében kerülhessen ismét színre. Következő közvetlen találkozásomra Chagall műveivel csak 1990-ben került sor, amikor izraeli nászutunkon Jeruzsálemben kibuszoztunk a a Hádásza kórházhoz, melynek zsinagógáját Chagall üvegablakai díszítik. (A Hádásza kórház a Jeruzsálemi Héber Egyetem kampuszának területén található, mely egy enklávé Jeruzsálem arab-lakta területén, és fontos szerepet játszott a '67-es háborúban Kelet-Jeruzsálem elfoglalásában. Aggódtunk is Orsiért, amikor egy éven keresztül az egyetem kollégiumában lakott, és naponta villamosozott át a nyugati városrészbe).

Most Bécsben láthattunk egy, a korábbiaknál teljesebb Chagall-kiállítást az Albertinában, ahol 100 festményt állítottak ki. Kati egy kétszemélyes belépőt kapott Boritól karácsonyra a kiállításra, tegnap került sor a megtekintésére.

Bécsben Bori és Jonathan nagyon fullos programot szerveztek nekünk. Érkezésünk után a Kettenbrückengasse-nál elterülő bolhapiacon és hagyományos piacon kóricáltunk. Bori vonzódik a régi tárgyak iránt, fali gyertyatartót keresett. Mi pedig örültünk volna, ha találunk a ferencjózsefes káváscsészénk mellé egy sisiset is.






A meglehetősen hideg és metsző szél után egy kis melegítő italra a híres és történelmi Savoy Kávéházba ültünk be, én rumos forró csokoládét ittam.

Régi vágyam volt igazi osztrák Tafelspitz-et, főtt marhahúst tormaszósszal enni. Krúdy A has ezeregyéjszakája című novelláskötetében írja le, hogy Ferenc József császár napi ebédje Tafelspitz volt egy korsó sörrel. Boriék helyet foglaltak nekünk a Waldviertel Hof étterembe, ahol fenséges módon készítik el ezt a fogást. Pirított reszelt burgonyával, spenóttal, tormaszósszal és egy másik, meg nem fejtett fehér mártással szolgálják fel.


Az étteremből gyalog sétáltunk el az Operaház mellett található Albertinába. Az egykori főhercegi palota már a 18. század végétől képzőművészeti gyűjteménynek ad helyet, mely száz éve, a Habsburgok bukása után került állami tulajdonba. Három és fél évvel ezelőtt már jártunk itt, akkor egy osztrák festőnő, Xenia Hausner kiállítását tekintettük meg. Chagall-ra elég sokan voltak kíváncsiak ezen a szombaton.




Marc Chagallról már többször megírtam, hogy őt bárhová vetette a sors (Párizsba, New Yorkba), csakis kizárólag Vityebszket festette. A Párizst ábrázoló festményein (Mars mező, Szajna-part) is fel-fel tűnnek szülőfaluja girbe-gurba utcái, egy tehén, kecske vagy ló, egy hegedűs, egy összesimuló szerelmespár és egy kakas. Ahogyan Bartók New Yorkban komponált műveiben is magyar népdalok és magyar ritmusok csendülnek fel. Szerintem ezt hívják hazaszeretetnek, nem a hazafias lózungokat.
A festmények nagy része magángyűjtőktől volt kölcsönben a kiállításon, ezért néhány mellé ki volt írva, hogy azt ne fényképezzék, és egy teremőr mindenkire rászólt, aki nem vette észre a kiírást és fényképezni akart. Ilyet még nem láttam korábban, hogy egy kiállítás tárgyai közül csak bizonyosakra van fotózási tilalom.

Ha már ott jártunk, végigszaladtunk az Albertina Monetól Picassoig című kiállításán, és végigjártuk a korabeli módon berendezett lakószobákat is. (Pár helyiség zárva volt, mert ott esküvőre készültek).

Bori lányom nagy művészet-rajongó, és éves bérlete van, mely Bécs összes állami múzeumába érvényes, és nemcsak az állandó, hanem az időszaki kiállításokra is. Ilyen bérletkonstrukció nálunk egyáltalában nincsen. Vehetsz ugyan éves bérletet a Szépművészetibe, de az csak az állandó kiállításokra érvényes, és nem mehetsz vele a Nemzeti Múzeumba. Szóval van mit még tanulnunk az osztrákoktól.

Kis belvárosi séta után (a Stephanskirche előtt épp palesztinpárti tűntetés volt) megunva a hideget és a kezdődő hószállingózást elmetróztunk a Hauptbahnhof-hoz, ahol felszálltunk a Budapestre tartó RegioJet-re.

2025. január 5., vasárnap

Tányérok a polcon

Ősszel, a fűtési szezon beálltával gyakran magától megcsörren a pillangómintás Zsolnay étkészlet a hálószobaszekrény üveges polcán. A száraz levegőben reccsen a bútor, ettől csörrennek össze a tányérok is - mondják az ott lakók, de mi tudjuk, hogy a karácsonyi izgalom kezdi elfogni az étkészlet fényesebbnél fényesebb darabjait. Ugyanis a kivételezett süteményes tányérokat kivéve, melyeket egyéb családi összejöveteleken is bevetnek, a többiek csakis az év egyetlen egy napján, azon a varázslatos karácsony estén kerülhetnek asztalra. Akkor sem mindannyian. A kévéskészletben még soha nem szolgáltak fel kávét, a teáskészletben pedig teát. De ugyanez a sorsa az egyéb kiegészítőknek, bonboniereknek, sószóróknak, borecet-kiöntőknek is. Ők csak díszek a többi edény mellett.


A szekrény üvegajtaján keresztül bámulhatják a hálószobában történteket. Sok mindennek tanúi lehetnek, de lássuk be, őket csak a gasztronómia érdekli. Karácsony közeledtével a háziasszony esténként szakácskönyveket búj, a pillangós Zsolnayk pedig megpróbálják kitalálni. hogy mi lesz a karácsonyi menü, mi kerül a leveses tálba, a pecsenyés tálra, milyen köretes tálat használnak majd, szükség lesz-e a szószkiöntőre. Az erkélyajtóban - mert ott jó hűvös van - már december közepén felfedezhették a bejglirudakat és a stollét.

- Szerintem megint borleves lesz és narancsos kacsasült hercegnő-burgonyával - okvetetlenkedik a sokat látott pecsenyéstál.
- Tavaly is az volt, soha sincs egymás után ugyanaz - torkolja le a gyertyatartó.
- Majd mindent meséljetek el! - kérleli őket a kockacukortartó - De azt is, hogy megint olyan szép lesz-e a karácsonyfa, mint tavaly, hogy hányan ülnek az asztal körül, milyen ajándékok vannak a fa alatt. Mindent, de mindent részletesen!

A régi szép időkben mindig öten ülték körül a díszesen megterített karácsonyi asztalt: egy férfi, egy asszony és három évről-évre növekedő kislány. Aztán az egyik lány már csak ritkán - legutóbb hat éve - tiszteli meg társaságával a terített asztalt. Messzi országban él, ahol nincs is karácsony.

Négy éve pedig egy idős néni ült a lány helyén, a férfi édesanyja, aki a karácsony estét máskor az unokatestvérével tölti, de most eltörte a vállát, a család itt ápolta és ezért itt ünnepelte a karácsonyt. Azt beszélik, utána nem sokkal meg is halt.

December 24.-én aztán az izgalom a tetőfokára hágott. Kinyílt az üveges ajtó, és a házigazda sorra vette ki a pillangós étkészlet darabjait:

  • Négy mély és négy lapos tányért, valamint négy süteményes tányért. Hát akkor megint csak négyen leszünk - sóhajtottak fel szomorúan.
  • A szép, öblös leveses tálat.
  • Az ovális pecsenyés tálat, két nagyobb kerek tálat és a hosszúkás süteményes tálat.
  • A két gyertyatartót és négy szalvétagyűrűt.
- Mindent figyeljetek meg alaposan - kiáltották utánuk a polcon maradók.

December 25.-én délelőtt aztán szépen visszakerültek a polcra, és lehet tudni, hogy ennek a csodálatos estnek az emlékeit idézik majd fel egy éven keresztül, ezt mesélik el a többieknek a hosszú éjszakákon.

- Minket vettek először kézbe - dicsekedtek a gyertyatartók - és idén lila gyertya került belénk.
- Belénk meg szép karácsonyi szalvéták - kontráztak a szalvétagyűrűk.
- Belőlem lime-habos körtelevest mertek - jegyezte meg a levesestál.
- Rajtam pulykaszeletek pihentek Gellért módra - így a pecsenyéstál. - A pulykaszeletek tetején zöldborsós gombás ragu van egy ráolvasztott sajtszelettel.
- A köret rizs volt répakarikákkal - tette hozzá unottan a köretes tál.
- Képzeljétek, rajtam meg idén nem süteményt szolgáltak fel, hanem parajfelfújt-szeleteket! - lelkendezett a süteményestál.

Mindenki a hallgatásba burkolózott kerek tálra nézett.
- Hát rajtad mi volt? - faggatták.
- Képzeljétek, az egyik nagylány Bécsbe költözött, és készített igazi karácsonyi pudingot. Magával hozta, magyallal és aszalt gyümölcsökkel díszítve helyezte el rajtam!
- És akkor hova kerültek a bejglik meg a stolle?
- Á, azokat csak egy egyszerű karácsonyfamintás süteményes tálra tették - válaszolta arisztokratikus lenézéssel a pillangómintás. Nem is értem, hogy kerülhetett közénk ez a közönséges edény - méltatlankodott.

- Sikerült-e kipuhatolnotok, hogy az ünnepek alatt milyen további ételek lesznek - faggatta a visszatérőket a szószkiöntő, aki nagyon fel volt háborodva, hogy idén nem volt rá szükség.
- Ó, rengeteg féle étel készült vagy volt készülőben. 24-én délben kacsaleves volt burgonyagombóccal. De kint az erkélyen láttunk egy nagy fazék töltött káposztát, 25.-ére állítólag sült lazac-szeleteket terveztek paszternák-mártásban, de megvették a halat a halászléhez is, meg beszéltek arról, hogy meg kéne majd vásárolni a kocsonyahúst, a lencsét meg a füstölthúst.
- Egyiket sem rajtunk/bennünk tálalják fel - szomorkodtak az edények.
- Nem baj, nekünk, pillangómintás Zsolnayaknak az a küldetésünk, hogy ennek az egyetlen estnek a fényét emeljük. Ettől vagyunk mi mások, mint a többi porcelán tárgy. - mondta a rangidős levesestál. Végül ezzel a bölcsességgel fejezte be:

Ne feledjétek, pont azért vannak az ünnepek, hogy az emberek megértsék, minden nap ünnep, és azért született a kis Jézus, hogy az emberek rájöjjenek, mindannyian Isten gyermekei.


2025. január 1., szerda

2025 és a bűvös kilences

Hát akkor vágjunk bele a 15. évadba!

Tudjátok, hogy szeretem a számmisztikát, minden újévkor kicsit tanulmányozom az új évszámot. Nos 2025-ről az alábbiak állapíthatók meg:

  • Számjegyeinek összege 9, ami a numerológiában a teljesség száma;
  • Osztható is kilenccel;
  • 2025 egy négyzetszám (452), utoljára 89 évvel ezelőtt, 1936-ban volt az évszám négyzetszám, és 91 év múlva, 2116-ban lesz újra (az közismert, hogy az egymást követő négyzetszámok közöti különbség mindig kettővel nő);
  • Na de van 2025-nek egy sokkal különlegesebb, szintén a kilencessel összefüggő tulajdonsága: ha összeadjuk 1-től 9-ig a természetes számok köbeit, pont 2025-öt kapunk:
    13+23+33+43+53+63+73+83+93=2025. Márpedig ilyen esztendő 729 évvel ezelőtt volt, és pont ezer év múlva lesz újra.
  • De ha ez még nem volna elég, ha összeadjuk 1-től 9-ig a természetes számokat és azt négyzetre emeljük, szintén 2025-öt kapunk eredményül: (1+2+3+4+5+6+7+8+9)2=2025 (annyit azért elárulok, hogy ez utóbbi nem meglepő: 1-től n-ig a természetes számok köbeinek összege mindig megegyezik a számok összegének négyzetével, ez egy nagyon szép teljes indukciós bizonyítással középiskolás szinten is megmutatható).
Azt hiszem, sikerült meggyőznöm benneteket, hogy 2025 tényleg fantasztikus év lesz, és a 9-es szám bűvöletében fog lezajlani. Rögtön mindjárt itt van az életkorom. Idén töltöm a 69-et, ami 180 fokkal megfordítva is 69. De ha jobban megnézitek, egy elforgatott TISZA Párt emblémára is nagyon hasonlít. Véletlen volna? Nem hinném!


Az elmúlt években újévi posztomba mindig a szilveszteri túra képei szoktak bekerülni, de most az a helyzet, hogy a nemrégi sérvműtétem miatt ezt a háromnapos túrát most nem mertük bevállalni. De azért az ünnepi időszak nem zajlott eseménytelenül.

A szentestét négyesben töltöttük Katival, Borival és Petrával. Van, ahol már szenteste összegyűlik a nagy család, nálunk úgy alakult, hogy 25.-én van a nagy családi összejövetel egyre gyarapodó gyerekcsapattal. 26.-án édesanyám unokatestvére, a család jelenleg legidősebb tagja (86 éves) jött el hozzánk.

26.-án délelőtt még négyesben megnéztük a Munkácsy-kiállítást a Szépművészetiben. Munkácsy számos festményét ismertem már, hiszen megtekinthetők a Nemzeti Galériában, illetve a Krisztus-trilógia a debreceni Déri Múzeumban (2005-ben jártunk ott). Tíz Munkácsy-festmény a békéscsabai Munkácsy Múzeumban van, ezeket 2009-ben láttuk. Viszont a Honfoglalást nem láttam még korábban, mert kétszer jártam ugyan az Országházban, de csak Korona-túrán, amely kihagyja a Munkácsy-termet. Két dolog megállapítható volt erről a festményről: nagyon sok egyforma arcú ember szerepel rajta, mintha Munkácsy nem akart volna olyan sok modellt becastingolni. Nő pedig alig van a festményen.


26.-án este Bori visszavonatozott Bécsbe, így másnap már csak hármasban kerestük fel a hagyományos geokarácsonyfát Sződligeten és ha már ott jártunk, kicsit kirándultunk a környéken.



29-én egy nagyon kedélyes másfél órát töltöttünk el a Flippermúzeumban, ahol különféle korból származó flippergépeken játszhat az ember kedvére. Van itt a mechanikus számlálós favázas játékgéptől a laposképernyős szerkezetig minden. Tényleg úgy éreztem magam, mint a '70-es években, mindenkinek csak ajánlani tudom.





30.-án egy kiadós sétát tettünk a János-hegy környékén, ha már a szilveszteri túra kimaradt. Végig ködben mentünk egészen addig, míg a Jánoshegyi út és az Erzsébet királyné út el nem válik és indul az emelkedő fel a hegyre. Ekkor kiemelkedtünk a ködből és fenn a kilátónál már gyönyörű napsütés fogadott bennünket. A várost sűrű köd borította, melyen élesen kirajzolódott a kilátó árnyéka!






Szilveszter estén a MüPa Fesztiválszínházában voltunk a Recirquel társulat Solus Amor előadásán. A magyar Recirquel által képviselt irányzat az úgynevezett újcirkusz, melynek leghíresebb képviselője a kanadai Cirque du Soleil társulat. Cirkuszi akrobatika a balettel, showtánccal és zenével ötvözve.



Az éjfélt már itthon köszöntöttük, Petra a barátaival bulizott. A szokásos államfői köszöntőt Sulyok Tamás teljesen érthetetlen okból egy teljesen lehetetlen időpontban, december 26-án 18:00-kor tartotta meg. Csak azért tört meg egy 34 éve tartó hagyományt, mert megtehette. Ezzel Sulyok jelezte, hogy jelentéktelenségét és semmitmondását ilyen trollkodásokkal fogja kompenzálni a jövőben. Az így felszabaduló éjfél utáni időpontot Magyar Péter magas labdaként csapta le és tartotta meg saját évértékelőjét.

2025-ben magánéletileg semmi különöset nem várok, annál többet a nagypolitikában. Talán szerephez jut a bűvös kilences. 

Szokásos újévi versemet (szám szerint 22.-et, 2004 óta folytatom ezt a hagyományt) ezúttal is megtaláljátok a többi között ebben a listában, de ezúttal multimédiás formában is közzétettem:

---