Vannak olyan televíziós vetélkedők (pl. legutoljára a Dancing with the Stars), amelyben a zsűri 0 és 10 pont között pontozhat, de sohasem adnak 7-nél rosszabb pontszámot, nehogy megsértsék a versenyzőt. Ebben az esetben a néző gondolatban skálaszéthúzással kompenzálja a zsűrinek ezt a magatartását, és tudomásul veszi, hogy a 7-es tartozik a csapnivaló teljesítményhez.
Ez a fejtegetés onnan jutott eszembe, hogy megvannak a legutolsó Nemzeti Konzultáció eredményei, és a kérdésekben 95 és 99 % közötti elvárt válaszok születtek. Érdemes itt is ezt a technikát alkalmazni.
- A kormány által feltett kérdésekre valamivel többen, mint 1.350 ezren válaszoltak, ez a szavazásra jogosult magyar állampolgárok számának egyhatoda, miközben tolták a propagandát minden hullámhosszon
- A válaszadók között mindig van kb. 1% magátalkodott libsi (most kb. 135 ezer ember), akik dafke a kormánynak nem tetsző választ adják;
- A válaszadók nagyjából 95%-a mindenképpen a kormánynak tetsző választ adja, akármit is kérdeznek (most kb. 1.283 ezer ember);
- Marad az a 4% mely próbál megfontolt választ adni, ez sem elhanyagolható, 54 ezer állampolgár. Az ő válaszaikat 95% tól 99%-ig érdemes széthúzni, a 95% a teljes elutasítás, a 99% pedig a teljes egyetértés. Így már egészen más fényben tűnik fel az eredmény.
1. 95%, teljes elutasítás (1 válasz)
Az érdemben válaszadók egyetlen egy intézkedést, a munkáshitelt utasították el egyöntetűen. Az emberek jól látják, hogy ez helikopterpénz, amihez könnyű hozzájutni, de nagyobb tervekhez nem elegendő. Nem igazán segít az egzisztenciális gondokon, csupán hangulatjavító intézkedésnek tekinthető.
2. 96%, főleg elutasítják (1 válasz)
Szintén egyetlen egy kérdés, a béremelési program kapott ilyen alacsony szavazatot. Arra gyanakszom, hogy a válaszadók megérezték, hogy itt a kormány a munkaadók f@szával veri a csalánt, miközben a nyugdíjakat ennél jóval alacsonyabb szinten emeli. Könnyű belátni, hogy a hároméves béremelési program a nyugdíjak további elértéktelenedéséhez vezet, mert Orbánék megszüntették a svájci indexálást, amely a nyugdíjak megállapításánál nemcsak az inflációt, de az átlagbérek emelkedését is figyelembe venné.
3. 97%, közömbös (2 válasz)
- Kis- és középvállalatok tőkejuttatása. Gyanítom, hogy a közömbös válasz oka, hogy a válaszadók zömében nem vállalkozók, de talán azt is észrevették, hogy a kérdésben nem szerepel sem a támogatás mértéke, sem pedig a fajtája.
- Fiatalok lakhatási támogatása. Gyanítom, hogy egyrészt a válaszadók inkább idősek, másrészt a kollégiumi férőhelyek hiánya inkább a jelenlegi kormánynak tudható be, mely mindig hátra sorolta az ilyen beruházásokat. Egyelőre havi 150 ezer forintos lakástámogatást adhatnak a munkáltatók, mely ugyanúgy adómentes, mint a SZÉP-kártya, de még nem jött ki az 5%-os lakáshitel.
4. 98%, inkább támogatják (3 válasz)
- Multicégek megrendszabályozása. Hát igen, további extraadók a multikra, közben nem vesszük észre, hogy szépen tovább hárítják ránk, fogyasztókra. Még mindig ez tűnik a legegyszerűbb módszernek a költségvetési hiány mérséklésére.
- Lakhatás támogatása. Gyakorlatilag a SZÉP-kártya adómentességével megegyező juttatás. El tudom képzelni, hogy sok munkáltató - főleg multik - így fogják segíteni a dolgozóik albérletét. Gondolom szerződéssel kell igazolni a lakáscélú felhasználást.
- 13. havi nyugdíj. Az a tény, hogy itt nem teljes az egyetértés, azt mutatja, hogy sokan érzik, hogy olyan nyugdíjjuttatásról van szó, aminek nincs járulékalapja. Vagyis az aktív dolgozó válaszadók érzik, hogy az ő zsebükre megy ki a játék. Az viszont többször cáfolt hazugság, hogy "Brüsszel" ennek eltörlését követelné, és ezért "büntet" bennünket.
5. 99%, teljes támogatás (4 válasz)
- Gazdasági semlegesség. Kereskedjünk kelettel, nyugattal, északkal, déllel. Ezt szerintem a gazdag európai országok sokkal profibban csinálják, mint mi, mert ők nem a trambulinról vizelnek a medencébe.
- Új gazdaságpolitika. Nagyjából ugyanaz a helyzet, mint az előző kérdésnél. A 15 éve meghirdetett keleti és déli nyitás inkább saját bénaságunk miatt kudarcos. De majd most!
- Családi adókedvezmény. Erre valóban nagy szükség van, ha már a családi pótlék nem emelkedett egy fillérrel sem 15 év alatt. Ebben a kérdésben inkább az volt a vicces, hogy úgy volt feltéve, hogy a családokat vagy a migránsokat kell-e támogatni. Félő viszont, hogy már késő ahhoz, hogy a kívánt demográfiai hatást kifejtse.
- Migrációs büntetés elutasítása. A 200 millió eurós "átalányösszeg" és a napi egymillió eurós kényszerítő bírság valóban mellbevágó. Nem is fizetjük be, folyamatosan le is vonják a járandóságunkból. Azért én a kormany.hu-ra kitennék egy számlálót, hogy hol is tart már ez az összeg, és viszontlátjuk-e valaha.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése