A dolgok egyféleképpen történhetnek, tudniillik úgy, ahogyan történtek. Ezzel a mondattal kezdődik Gerlóczy Márton A katlan című családregényének minden fejezete. Ezzel a könyvvel töltöttem az utóbbi pár hetemet. A mondat vitathatatlanul a református vallás egyik alapvetése, a predestinatio, az eleve elrendelés. Gerlóczy Márton identitása is eleve elrendelt, vagy mégsem?
Gerlóczy Márton ugyanúgy Áprily Lajos dédunokája, mint Péterfy Gergely író, akinek egyik könyve kapcsán már feltártam a Jékely családnak azt az ágát. Gerlóczy egy korábbi regényében, a Mikecs Anna - Altató című kötetben az anyai ág női tagjait mutatja be egészen fel a szépanyáig, Balog Borbáláig. Már abban a könyvben is nyíltan írt édesanyja, Mészáros Zsófia meglehetősen ingatag párkapcsolatairól, arról, hogy Gerlóczy Ferenccel kötött házassága lakodalmán megszökött Váczi Tamás zenésszel. Egy másik posztomban is visszatértem arra, hogy Mészáros Zsófia öt gyermeke születési sorrendben a következő volt: Váczi Dániel, Váczi Rozi, Gerlóczy Márton, Váczi Borbála és végül Gerlóczy Zsigmond. Biztos voltam benne, hogy Gerlóczy jelentkezni fog egy újabb családregénnyel, és ezúttal az apai vonallal fog foglalkozni. Nos, erről szól A katlan.
Gerlóczy Márton 12 éves koráig Váczi Márton volt. Ekkor elvették a nevét. Váczi Tamás, akit édesapjának hitt, akkor már évek óta halott volt. Édesanyja Kristóffal (vezetékneve nem derül ki a regényből) él együtt, majd ő is elhagyja a családot. Ekkor színre lép az eredeti férj, Gerlóczy Károly filozófus, ismét házasságot köt az édesanyával, majd a 12 éves kis Marcival közlik, hogy ő valójában Gerlóczy, mert 1980-ban a Bercsényi kollégiumban volt egy URH-koncert, melyen Zsófi összetalálkozott első férjével, Károllyal, és elhálták a találkozást, melynek gyümölcse lett a kis Marci.
De az édesapa nem csak úgy terem a semmiből, az édesapa nyakába ülteti a gyereket, hogy jobban lássa a tűzijátékot, az édesapa elmagyarázza a nyiladozó értelmű kisfiának, hogyan keletkeznek a csillagok, mik az atomok, miért van szivárvány, ha esős időben süt a nap, az édesapa focizik a kisfiával. Az igazi édesapa Váczi Tamás. És hogyhogy elveszik a nevét. Ha valakit elnevezek, kicsit a tulajdonommá teszem, gondoljunk csak József Attila nevelőszüleire vagy Kunta Kintére, akit gazdája Tobynak nevez el. (Csak zárójelben: a '80-as években a népi Bulgáriában minden török nemzetiségű embernek bolgár hangzású nevet kellett felvennie, így lett a bolgár súlyemelő fenomén Szulejmanov Salamonov, aki ezért az első adandó alkalommal "disszidált" Törökországba, onnantól kezdve Naim Süleymanoğlu néven nyerte az érmeket.)
A 12 éves fiú nehezen dolgozza fel ezt a traumát, de végül egy kis büszkeséget is érez, hogy a történelmi Gerlóczy nevet viseli, hiszen ükapja, Károly a főváros alpolgármestereként a három városrész egyesítésén munkálkodik, akiről több mint 120 éve utca van elnevezve Budapesten. Dédapja, Zsigmond a fővárosi közkórházakat felügyelte, nagyapja, Károly ismert gyermekgyógyász volt, akinek testvére, az építész Gedeon a Csontváry-hagyaték felvásárlásával megmentette azt az örökkévalóságnak. És ekkor jön a második trauma: Gerlóczy Márton nem is "igazi" Gerlóczy, hiszen nagyapját csak örökbe fogadta Gerlóczy Zsigmond, valódi apja Kriegler Miksa zsidó szállítmányozó. Innentől a közös Jékely-Gerlóczy családfa egy kicsit bonyolulttá válik:
A függőleges vonal szülő-gyermek kapcsolat, a vízszintes pedig házastársi Nézegessétek, mert elképesztő sok hírességet találtok rajta (Katt a teljes képernyős nézetért) |
A királyi bérpalota a Ferenciek terén |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése