Az irodaház, előtérben a pilótafülkével (2016) |
Amúgy is esedékes tavaszi munkálatok voltak a pismányi telken, meg sörfesztivál is volt éppen Szentendrén, ezért gondoltuk, hogy sétálunk egy kicsit a városban, és a kiállítást is megnézzük. Hát a sörfesztivál nem volt egy nagy szám (bár Csíki sört árultak), egyébként is amióta Szentendréből egy turistacsalogató patyomkin-várost csináltak, egyre kevesebb kedvünk van a városban járni. De a kiállításra benéztünk és megcsapott minket az avantgárd számunkra érthetetlen, mégis szabad levegője.
Biztos lebegtetek már álmotokban. A lebegés, a levitáció a Földtől való elszakadás, a kötöttségtől való megszabadulás, végső soron a szabadság szimbóluma.
Lányaim és unokahúgaim levitálnak (2013) |
És már meg is érkeztünk a harmadik műfajhoz, a filmhez. Íme egy lista a '80-as évek magyar underground filmterméséről, melyekben szintén képzőművészek és zenészek működtek közre, rendezőként, forgatókönyvíróként, szereplőként. Katit is sokat hordtam ezekre a filmekre, csoda, hogy kitartott mellettem.
FeLugossy és efZámbó 1972-ben Szentendrén megalakították a Vajda Lajos Stúdiót, később csatlakozott hozzájuk a náluk fiatalabb Wahorn. Vajda Lajos szürrealista festő nevét tiszteletből vették fel.
Vajda Lajos Szentendrén |
Vajda Lajos "vakolat-portréja" (2014) |
Maga a kiállítás - a művészek élettörténetének ismeretében nem meglepő módon - elegye a művészi installációknak, videó-performanszoknak, verseknek és daloknak. Az avantgárdban járatlanok számára - mint amilyenek mi is vagyunk - az egész eleinte komikus, később dühítő lehet, de ahogyan Németh Gábor író mondta a kiállítás megnyitójában: "Ezennel a kiállítás megnyitja nézőit". Vagyis nyitott lélekkel kell közeledni az általunk kevésbé ismert műfaj felé. Ízelítőül egy Szirtes János-performansz:
És igen, kedves olvasóim, az a bizonyos pilótafülke is meglett és megpróbáltam vele együtt szárnyalni. Talán néhány percre sikerült is.
Elszálló pálya, 2017, ready made object |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése