Szűz Mária Jézushoz hasonlóan maga is szeplőtelenül fogant, és halála után őt is magához szólította az Úr, bár erről a Bibliából kevés tudható meg. Apokrif iratok szerint Mária Efezusban élt utolsó éveiben, de mégis az a legvalószínűbb, hogy Jeruzsálemben, János evangélista házában szenderedett el. Itt, a történelmi város falain kívül, a Sion-(Cion-)hegyen emeltek az V. században egy bazilikát, és ezen a helyen áll a bencések gondozásában álló Elszenderedés Apátság. Jártunk itt 1990-ben a nászutunk alkalmával.
Magyar kápolna a jeruzsálemi Elszenderülés Templom altemplomában |
Tizenöt évvel ezelőtt, az első Fidesz-kormány idején majdnem úgy volt, hogy Nagyboldogasszony napja nálunk is munkaszüneti nap lesz. 2001 augusztus 15-én a munkaadók döntésére bízták, hogy aznapra munkaszünetet rendelnek-e el. Aznap volt ugyanis a híres koronaúsztatás: a Szent Koronát hajó vitte Esztergomba, majd vissza Budapestre. A koronaőrök egyike volt Habony Árpád, akkor még nem gondoltuk, hogy egy évtized múlva Orbán tanácsnoka és titoknoka lesz. Itt látható egy film a korona Parlamentbe történő átszállításáról, a szent ereklyét maga Habony Árpád helyezi a Szent Vitrinbe (a film vége felé):
Már az első Fidesz-kormány alatt igyekezett a kormányzat a klérus kedvére tenni. Egész komolyan foglalkoztak például azzal a javaslattal, hogy az állami házasságkötés csak egy opció maradjon azok számára, akik nem tartanak templomi esküvőt, de a templomi esküvő legyen az állami esküvővel azonos rangú, az egyházi házassági anyakönyv hivatalosan is elfogadott. Állami anyakönyvvezetés 1894 óta van Magyarországon: „(A) születések, házasságok és halálesetek közhitelű nyilvántartására és tanúsítására kizárólag a jelen törvény értelmében arra hivatott közegek által vezetett állami anyakönyvek szolgálnak.” (Az 1894. évi XXXIII. törvénycikkből).
A '40-es évek zsidótörvényei sem lettek volna végrehajthatók, ha a származási igazolásoknál csak az állami anyakönyvekre támaszkodhattak volna, ezért akkoriban igyekezett mindenki egyházi igazolásokat, keresztleveleket és házassági anyakönyvi kivonatokat beszerezni. Ezek a papírok töltötték fel a mi családunk apai és anyai ágának családi levéltárát.
Az első Orbán-kormány idején az akkori alkotmány, akárcsak a jelenlegi alaptörvény kifejezetten tiltja vallási felekezethez tartozás közokiraton való feltüntetését, ezért az egyházi esküvőkön továbbra is jelen kellett volna legyen egy állami anyakönyvvezető a hivatalos okirat kiállítására, legfeljebb a násznépnek nem kellett volna a templomból a városházára átvonulni. Végül is ejtették ezt a javaslatot.
A második Orbán-kormány először kisebb engedményekkel kezdte, pl. azokat az önkormányzati iskolákat, melyeket nem volt képes az önkormányzat fenntartani, átvehették az egyházak. A vasárnapi boltzárral aztán teljesen alávetették magukat a csak papíron létező Kereszténydemokrata Párt akaratának. Egy évig sikerült strómanokkal és kopasz verőemberekkel megakadályozni a boltzár elleni népszavazási kezdeményezést, majd egy váratlan húzással vasárnapról hétfőre eltörölték a törvényt.
De ha Orbánt kidobják az ajtón, visszamászik az ablakon: itt a Lex Boltzár V2.0, szerencsére még csak javaslat formájában: a vasárnap délután is nyitva tartó üzletekre különadót vetnének ki, ha csak nem jön megint egy dalnok, aki megakadályozza az egészet.
Hát így jutottunk el a Nagyboldogasszony napi koronaúsztatás szimbolikus gesztusától az emberek mindennapi szokásait megváltoztatni kívánó törvénykezés gyakorlatáig a kereszténység nagyobb üdvére.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése