Egy tavalyi posztomban arról írtam, hogy a kereskedelmi tévékben 2003-ban indultak el az igazi tehetségkutató énekversenyek. Előbb a TV2-n a német Deutschland Sucht Den Superstar mintájára lebonyolított Megasztár, majd 2010-től az RTL-en az X-Faktor. Mindez most onnan jutott eszembe, hogy 12 év szünet után a TV2 megint megrendezte a Megasztárt, az RTL pedig egy év kihagyás után az X-Faktort, ráadásul teljesen párhuzamosan bonyolítva: az RTL szombat esténként, a TV2 pedig vasárnap esténként.
Azt a gamatságot nem merték megcsinálni, mint 2010-ben, hogy teljesen egy időben fusson a két műsor, de azért mindkét csatorna igyekezett a másik műsorára valami szintén népszerű produkciót tolni: a TV2-n szombat esténként a Dancing With The Stars ment, az RTL-en vasárnap esténként pedig az Álarcos énekes. Még az a szerencse, hogy a time shifting televíziózásnak ma már számtalan módja van. Míg 2010-ben az analóg DVD-felvevőmmel (még mindig megvan, csak már analóg adás nincs) vettem fel az egyik műsort, most a következő lehetőségeim voltak:
- Az RTL-re és a TV2-re is működik a visszanéző funkció egy hétig visszamenőleg;
- Módomban áll a műsorokat felvenni, melyek a felhőben tárolódnak;
- A televíziós csomagomhoz tartozik az RTL+ és a TV2 streaming szolgáltatás, melyen szintén visszanézhetők bizonyos műsorok.
Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a Megasztár második szériájának összes élőshow-s adását 2005-ben felvettem DVD-re. Bori lányom a végleges Bécsbe költözése alkalmából búcsúbulit tartott a mi lakásunkban (csupa 30 körüli, már nem annyira fiatal) és rábukkantak erre a DVD-re. Akár hiszitek, akár nem, erre buliztak 😉.
Térjünk vissza a két mostani énekversenyre és a posztom címében beígért Hollywood-i fordulatokra. 2010-ben a
Megasztár 5. szériáját az a Tolvai Renáta nyerte, aki az élő showba csak vigaszágról, közönségszavazattal jutott be. Hasonló dolog történt a 2014-15-ben futó
Rising Star énekversenyen (ez mindössze egy évadot élt meg), melynek győztese,
Várhegyi Lucas Palmira szintén vigaszágas versenyző volt. Szerintem ilyen katartikus fordulatra vágyik minden tehetségkutató szerkesztője, és suttyomban talán tesz is valamit ennek érdekében.
|
A vígaszágas Orbán Rudi |
Tény, hogy a mostani Megasztár élőshowjába a műsorfolyam második helyezettje, Orbán Rudolf szintén közönségszavazattal jutott be, az X-Faktor győztese, Fehér Krisztián is szintén cikkcakkos utat járt be: először Majka mentoráltja volt, aki viszont kiszórta a középdöntőben, de egy másik mentor, Valkusz Milán jelezte, hogy neki kell a versenyző. Aztán ő is majdnem kiszórta, hogy aztán egy drámai fordulattal a piros székre, a biztos élőshow-s helyre ültesse le.
Sok hasonlóság és sok különbözőség volt a két párhuzamosan futó énekversenyben. Felgyorsult világunkra jellemző módon mindkét széria sokkal rövidebb volt, mint akár a Megasztár, akár az X-Faktor első három szériája. Az első Megasztár 21 héten keresztül futott (3 casting, 7 elődöntő és 11 élőshow, melyben egyesével estek ki a versenyzők). Az első X-Faktor is hosszú futam volt: 4 hét válogató, egy hétvége Tábor, egy hétvége Mentorház és 10 hét élőshow (a finálé szombaton és vasárnap), szintén egyesével kieső versenyzőkkel. Vagyis akkoriban még ilyen sokáig életben lehetett tartani a nézők érdeklődését. A második és harmadik Megasztár döntőjével meg lehetett tölteni a Papp László Sportarénát (2005-ben én is ott voltam Caramel győzelménél).
A mostani
Megasztárnak és
X-Faktornak is csak 5-5 hét volt az élőshow-s szériája, kezdetben 3 ill. négy versenyző esett ki, utána is kettesével hullottak. Az X-Faktorból kimaradt a Mentorház is. A
Megasztár kezdeti szériáiban még volt a műsor elején a még versenyben lévők által közösen elénekelt
Csillagdal, a végén pedig a kiesőt búcsúztató
Búcsúdal. Mára ezek is eltűntek, akárcsak a döntős versenyzőkkel kiadott CD-k is. (Mi az a CD? - kérdezi most egy alfa-generációs).
Érdekes, hogy mindkét zsűriben volt régi Megasztár-os: a Megasztárban a második és harmadik széria győztesei, Caramel és Rúzsa Magdi, az X-Faktorban az első széria harmadik helyezettje, Gáspár Laci. De az X-Faktor zsűrijében ott ült a 10 évvel ezelőtti X-győztes Tóth Andi is. A Megasztár zenei producere pedig az X-Faktor legelső szériájának győztese, Vastagh Csaba volt. A VALMAR zenekar két tagjából Valkusz Milán a az X-Faktor, Marics Peti pedig a Megasztár zsűrijébe ült be, és a pletykák szerint végérvényesen szétváltak zenei útjaik.
Ami viszont a két műsor közötti különbséget illeti, az a zenei stílus. A
Megasztár mindig is kifejezetten énekeseket keresett, ez így volt a mostani szériában is, az
X-Faktor viszont az utóbbi időben egyre inkább nyitott volt a progresszív zenei irányzatok, a zenekarok, a rap, sőt a mostani szériában a mulatós műfaj felé. És ha egy tehetségkutatóba beengeded a mulatós zenét, azt a közönségszavazat egészen biztosan a győzelemig repíti. Így aztán az a helyzet állt elő, hogy míg a
Megasztárt a hatalmas hangú, epikus dalokat éneklő Gudics Máté nyerte, de énektudásban a második Orbán Rudi (aki az eredményhirdetés után rosszul lett és mentőt kellett hívni hozzá) és a harmadik Balogh Rebeka sem maradt el tőle, addig az X-Faktort viszont a saját mulatós dalait éneklő Fehér Krisztián nyerte, kinek nótái már
milliós nézettséggel futnak a YouTube-on, a második egy sármos swing-énekes, Sárközi Roland lett, a bronzérmet pedig egy old-school rapet nyomó fiúcsapat, az Éber Kóma kapta a műfaji sokszínűség jegyében.
|
A két győztes: Gudics Máté és Fehér Krisztián
|
A Megasztár műsorvezetője a műsort 21. éve folyamatosan moderáló Till Attila volt, társa pedig a fáradhatatlan Ördög Nóra. Az X-Faktor műsorvezetői Miller Dávid (nemrég tudtam meg, hogy Ullmann Mónika fia!) és az esetlenségében is megnyerő Pápai Joci voltak. Az élőshowk (a finálét is beleértve) egy-egy nem túl nagy közönség befogadására alkalmas stúdióban kerültek megrendezésre, hiszen ma már nehéz lenne tizenkétezer embert egy énekverseny döntőjére összeverbuválni.
Bevallom, a mostani szériákat már nem követtem olyan izgalommal, mint a régieket, és a versenyzőket sem tudnám felsorolni. De azért még mindig töretlen dalverseny-rajongó vagyok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése