2000 májusában Baja környékén egy 11 éves fiú, Till Tamás kerékpárral egy gyermeknapi lovas rendezvényre indult, de nem ment haza. A késve megindított nyomozás során a fiú biciklijét megtalálták, de a fiút nem. Csak 24 év múlva, ez év nyarán vett fordulatot az ügy, amikor is egy tanú - F. János, a későbbi gyanúsított - aki az elkövetés idején 16 éves és egy gyermekotthon lakója volt, elmondta, hogy egy társával rendszeresen kisegítő munkát végeztek egy helyi vállalkozónál, aki egyszer egy betonozásra kérte meg őket, de ő nem, csak társa vett részt a munkában. Társa elmondta neki, hogy a betonozás közben a talicska kereke megakadt egy holttestet rejtő zsákban. Időközben mind a vállalkozó, mind a tanú társa öngyilkosok lettek, de a vállalkozó tanyáján az aljzatbeton feltörése után valóban megtalálták az eltűnt fiú holttestét.
Az ügyet akkor úgy jelentették, hogy bár a fiú holtteste előkerült, a tettes és a cinkosa már nem élnek. Az internet népe el is kezdte kommentelni az esetet, és ezek között felbukkant a szokásos antiszemita vonal is: "Szegény Till Tamás ugyanúgy járt, mint Solymosi Eszter, mert Baja környékén sok a 'zsiráf'." Tudni való, hogy az 1882-es tiszaeszlári vérvád felemlegetése a legócskább zsidózás.
Az ügy azonban december 10.-én újabb fordulatot vett: a rendőrség közölte, hogy F. János tanúvallomásában ellentmondásokat véltek felfedezni, ezért az újabb kihallgatása során megtört és beismerte, hogy brutális módon, ácskapoccsal ő maga ölte meg a 11 éves fiút. A rendőrségi jelentés szerint F. Tamás szabadon távozhatott a vallomás után, mert fiatalkorúaknál a leghosszabb elévülési idő 15 év, ami már letelt.
A közvélemény tombolni kezdett, és követelték a halálbüntetés visszaállítását, az elévülés lehetőségének visszamenő hatállyal való eltörlését. Az ellenzéki politikusok (Magyar Péter, Gyurcsány Ferenc, Jakab Péter) azonnali Btk.-módosítást követeltek, és erre a kormánypártok csak két nap késéssel reagáltak. Az ügyészség kiadott egy közleményt, hogy lehet, hogy a tanúk befolyásolása miatt mégiscsak eljárást indítanak F. János ellen. Ám aki azt gondolta, hogy ezzel az ügy szép lassan nyugvópontra jut, az nagyon tévedett.
December 12.-én az ügyészség kiadott egy közleményt, hogy sem az elkövetéskori, sem a jelenleg hatályos Btk. szerint nem évült el a gyilkosság, ezért F. János ellen körözést adtak ki, és még az arcképét is leközölték. A most 40 éves férfit el is fogták és őrizetbe vették. Feldúltan siettem haza, hogy hogyan lehetséges a Btk. többféle értelmezése, de mire hazaértem, már nyilatkozott Tuzson Bence igazságügy-miniszter, hogy szerinte is elévült a bűneset. Később Hack Péter, az ELTE Büntető Eljárásjogi Tanszékének vezetője - ki egyben Petra lányom szeminárium-vezetője - is így nyilatkozott, majd Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter is. Megkértem harmadéves joghallgató lányomat, hogy ő hogyan értelmezi a Btk.-t, és ő is arra a következtetésre jutott, mint a szeminárium-vezetője: az ügy elévült.
Mivel követem a Diétás Magyar Múzsa FB-oldalt, meghallgattam Ésik Sándor és Csire Balázs ügyvédek beszélgetését a témában, és nagyjából a Btk. alábbi értelmezési lehetőségei bontakoztak ki számomra:
- A gyilkosság mind az elkövetéskori, mind pedig a 2013 júniusában, már a Fidesz-kormány alatt hatályba lépő mostani büntető törvénykönyv alapján elévültnek tekinthető. Ez a fiatalkorúakra vonatkozó azon speciális szabályból vezethető le, hogy a rájuk kiszabható leghosszabb szabadságvesztés 15 év, és ezzel egyezik meg a cselekmény elévülése. Ez egy római jogban is meglévő jogelv: Lex specialis derogat legi generali - A speciális szabály lerontja az általános szabályt.
- Sem a gyilkosság elkövetése idején hatályos, sem pedig a mostani Btk. alapján nem évült el cselekmény, mert a fiatalkorúakra vonatkozó speciális szabály csak a kiszabható büntetési tétel felső határát szabja meg, nem pedig az elévülést. Lényegében a Bács-Kiskun vármegyei ügyészség érvelésében is ezzel találkozunk.
- A gyilkosság idején hatályos Btk. szerint a gyilkosság nem évül el, mert abban az el nem évülő bűncselekmények között taxative meg van említve a minősített emberölés. Viszont a jelenleg hatályos Btk.-ban ezt az általános "Nem évül el a büntethetősége a életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekményeknek" szöveg szerepel, márpedig fiatalkorúra nem szabható ki életfogytiglan, ezért a cselekmény 15 év után elévül. Ebből viszont kétfajta megoldás is levezethető:
- A "Lex mitior" elvet alkalmazva, vagyis ha a cselekmény elkövetése óta változott a jogszabály, akkor az elkövetőre kedvezőbb szabályt kell alkalmazni. Tehát a bűncselekmény elévült.
- Mivel az elkövetéskor a minősített emberölés nem elévülő cselekmény volt, a mostani Btk. hatályba lépésétől indul az elévülés, vagyis F. János cselekménye valamikor 2028 júniusában évült volna el, ha addig meg nem indították volna ellene az eljárást.
Szerző: Mészár Róza és Molnár Ferencné, mindketten a Kúria tanácselnökeiA büntetés elévülésére és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezés kapcsán a (4) bekezdés szerint ezek a (2) és (3) bekezdésben meghatározott időtartamok az irányadóak.Így a fiatalkorú büntethetősége életfogytig tartó szabadságvesztéssel is fenyegetett bűncselekmény akkor, ha a fiatalkorú az elkövetéskor a tizenhatodik életévét betöltötte, tizenöt év elteltével, míg a tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorú esetében tíz év elteltével évül el. A többi bűncselekmény elévülése esetén sem a különös részi tételkeret felső határa az irányadó, hanem a törvény 109. § (2)-(3) bekezdéseiben írt tételkeretek.
A Btk. miniszteri indoklása (Navrasics Tibor):
A büntethetőség elévülését a Javaslat 26–28 . §-a szabályozza. Az ott írt rendelkezésekhez képest fiatalkorúak esetén eltérő szabályokat kell alkalmazni . Életfogytig tartó szabadságvesztéssel is fenyegetett bűncselekmény elkövetése esetén, ha a fiatalkorú a z elkövetéskor a tizenhatodik életévét betöltötte, a büntethetőség tizenöt év elteltével, míg a tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorú esetében tíz év elteltével évül el . A többi bűncselekmény elévülése esetén sem a különös részi tételkeret felső határa az irányadó , hanem az Javaslat 109 . § (2)–(3) bekezdéseiben írt tételkeretek.
Ma Hack Péter, az ELTE Büntető Eljárásjogi Tanszékének vezetője elmagyarázta, miért volt ez a nagy törvényhozási sietség. Elévülés vizsgálatánál az elkövetéskori és az elbírálás idején érvényes elévülési szabályokat kell figyelembe venni. Mivel F. János ügyének elbírálására 2025 január 1.-je, vagyis a "kijavított" Btk. hatályba lépése után kerül sor, így előáll az a helyzet, hogy mindkét időpontban nem elévülő cselekmény a minősített emberölés.
Hack szerint egyébként ez nincs összhangban az uniós joggal, mert a legtöbb uniós országban az is vizsgálni kell, hogy az elkövetés és az elbírálás között volt-e olyan időszak, amikor kedvezőbb elévülési szabályok voltak, mert akkor azt kell alkalmazni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése