Pont tíz évvel ezelőtt írtam egy posztot az el sem kezdett, vagy félig felépült, vagy felépült, de üresen álló néhány budapesti épületről. Érdekesen alakult az épületek sorsa:
Pesti Vigadó
Az akkor már tíz éve felújítás alatt álló Vigadót nemcsak befejezték, de 2013-ban a Műcsarnokkal együtt megkapta a Magyar Művészeti Akadémia. Történetéről itt olvashattok.
Bálna
A Bálna története talán az egyik legszomorúbb történet: Bár felépült, sohasem sikerült igazi funkciót találni neki. Bori egyetemi évei alatt szórólapozott a Bálna mellett, hogy népszerűsítse. A Fidesz rendezvényhelyszínnek használja: itt jelentik be aktuális parlamenti, önkormányzati vagy uniós választási győzelmeiket. Filmforgatási helyszín, reklámfilmeken és videóklipeken kívül a National Geography Marsról szóló sorozatában a Bálna volt a NASA, de pl. a Tanár című magyar sorozatban a Bálna repülőtéri terminál volt. Kár, hogy a Bálnának nem sikerült igazi funkciót találni, pedig a Duna-parti ikonikus épület igazi turista-csalogató lehetne, és ezt a funkciót is szánják neki: egyfajta turista-terminál lesz majd. Jelenleg éppen a felújítása zajlik.
Sportkórház helyett Testnevelési Egyetem
A Sportkórház új épületének hányattatása úgy ért véget, hogy a Testnevelési Egyetem kapta meg. Gyorsan fel is épült, ahogyan javában épül a Csörsz utcában az egyetem új sportközpontja (labdarúgó és atlétikai pálya, sportcsarnok) valamint a régi helyén az új központi épület. Orbán Viktor Barátja, Mocsai Lajos, aki egy törvénymódosítás jóvoltából lehetett a TE rektora, az egyetem alapítványi kiszervezése után már kuratóriumi elnökként felügyeli az egyetem felvirágzását. Az új építkezésekről ebben a posztban írtam.
Rác Fürdő
A felújított Rác Fürdő és a mellé épült ötcsillagos szálloda tíz éve várja, hogy megnyisson. A kesze-kusza történetről itt olvashattok. Talán pont került az ügy végére azzal, hogy a 5 milliárd forintért megvásárolta a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. A főváros tulajdonában lévő cég valószínűleg csak a fürdőt tartja meg, a szállodát továbbadja, melyből talán futja a tíz éves állásban leromlott állagú gyógyfürdő felújítására.
Lónyay-Hatvany Villa
A Budai Vár legszebb panorámájú telkén, a Karmelitától pár száz méterre álló villa egy MNB-alapítványtól ősszel visszakerült az államhoz, és a nagy alapítványi vagyonkimentési lázban idén tavasszal Batthyány János Alapítványhoz került. Kávéház és szalon is lesz a palotában, de megnyitására még mindig várni kell.
SZOT-szállóból luxuslakópark
A '71-ben átadott, és 20 évig eredeti funkciója szerint üzemelő épület sok tulajdonosváltáson és építésiengedély-megtagadáson jutott el oda, hogy végre megnyílhatott, mint luxuslakópark. Szebb nem lett, mint elődje, igaz, csúnyább sem.
Baross Galéria helyett InterCity Hotel
A Puskás Arénát is tervező Skardelli György által a Baross Tér foghíjtelkére álmodott galéria az ünnepélyes alapkőletétel ellenére sem épült meg sohasem. Viszont idén egy kevésbé impozáns, de csúnyának egyáltalán nem mondható szállodát adtak át a helyén, mely már várja a járvány után megélénkülő turistaforgalmat.
Tíz év egy ingatlan életében rövid idő. Nászuram szerint egy ingatlanfejlesztőnek két dologra van szüksége: alaptőkére és türelemre. A 10 éve felsorolt épületek több kategóriába sorolhatók:
- Eredeti funkció szerint megépült és üzemel: Vigadó
- Az eredeti elképzeléshez képest új funkciókkal megépült: egykori SZOT-szálló, Intercity Hotel, Testnevelési Egyetem
- Megépült, de eredeti funkciójában nem sikeres, új funkciója nincs: Bálna
- Sok-sok tulajdonosváltás után még mindig megnyitásra vár: Rác Fürdő, Lónyay-Hatvany Villa
Budapest, Hegyalja út 4. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése