Két és fél évvel ezelőtt írtam egy posztot leállított budapesti építkezésekről. Két és fél év után ezek közül az egyik, a Bálna elkészült.
A Bálna (leánykori nevén CET) tegnap nyitott, ma mi is elmentünk megnézni. Nos, szinte teljesen üres még, gyakorlatilag csak a legolcsóbb -1. szintet sikerült különféle üzletekkel (szuvenír, édesség, delikát élelmiszerek, egyéb ajándéktárgyak) betölteni, a reprezentatív, pazar kilátással rendelkező emeleti helyiségek még bérlőkre várnak. Az épület nagyon inspiráló, óriási lehetőségek vannak benne, kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben üzemeltethető-e gazdaságosan az épület.
Az épületegyüttes megnyitása pénzügyi viták miatt húzódott el: az új fővárosi vezetés hibásnak tartotta az eredeti PPP konstrukciót. A Pécsi Ítélőtábla szeptemberben mondta ki, hogy a főváros 7,5 milliárdot köteles fizetni a finanszírozó banknak, mert még egy rossz szerződés is szerződés. A főváros fogcsikorgatva bár, de fizetett, de kikötötte, hogy a létesítmény neve legyen Bálna, az eredeti CET helyett. Úgy tűnik azonban, hogy az épületen dolgozó vállalkozók még mindig nem jutottak a pénzükhöz, szokásos magyar történet.
A Pesti Vigadó egy nemrég elfogadott törvény szerint a Műcsarnokkal és a Hild Villával együtt a Magyar Művészeti Akadémia tulajdonába kerül. Jelen állás szerint jövő márciusban tényleg megnyílik, a felújítás befejezésére további egymilliárdot különítettek el, és a tervek szerint egy Makovecz-kiállítással nyit a ház. Mint tudjuk, az MMA-t köztestületként említi az Alaptörvény, szemben a Tudományos Akadémia mellett működő Széchenyi István Művészeti Akadémiával. Az előbbi, "állami" akadémia jelentős kulturális pénzek elosztásáról dönthet.
A Sportkórház új épülete még mindig félkész állapotban várja, hogy az a kb. 7 milliárd valahonnan rendelkezésre álljon, ami a befejezéshez kell. Idén tavasszal arról kaptunk hírt, hogy az intézmény vezetése különféle átszervezésekkel megpróbál 4-5 milliárdot megspórolni. Én gyakran járok arra, nem nagyon változik semmi.
A Rác Fürdőről két hónapja azt olvashattuk, hogy csődegyezséget kötöttek a fővárossal, ennek értelmében a főváros tulajdonában marad a telek és a fürdő, a beruházónál pedig a szálloda. A fürdő és a hotel kezelése egy kézben marad és a létesítmény jövő év elején nyit majd. Hát majd meglátjuk.
Bognár Botonddal, a Villa Budapest megálmodójával nemrég volt egy beszélgetés a Klub Rádióban. A kiemelkedő kulturális és gasztronómiai események színhelyének tervezett Hatvany villa már lassan két éve eladó, kívül kész, belül szerkezetkész. Csak drukkolni lehet az épületnek, gyanúm szerint nyugodtabb időkre várnak a potenciális vevők.
A város fölé magasodó egykori SZOT szálló vitathatatlanul a leglátványosabb szégyenfoltja Budapestnek. Legutoljára azt olvastam róla, hogy ebben a formában hasznosíthatatlan, ezért valószínűleg teljesen visszabontják, és több épület kerül a helyére. Hihetetlen, hogy egy ilyen impozáns épület hasznosítására semmilyen más megoldás nem születhet.
Persze Budapest jelenlegi vezetésének megvannak a "saját" beruházásai, melyek minden bizonnyal jövő tavaszra megvalósulnak. Kati épp most van a felújított Erkel Színházban. Amikor 2007-ben bezárt Budapest legtöbb nézőt befogadó színháza, egyáltalán nem volt biztos, hogy operaházként nyit meg újra. Nem sok város van a világon, ahol két operaház is működik egyszerre. Vajon megtölthető lesz-e folyamatosan, és mekkora állami támogatással lesz üzemeltethető? A bezárás után felvetődött kongresszusi központtá való átalakítása is, végül a legolcsóbb megoldás valósult meg.
Igazán örömteli a Zeneakadémia két héttel ezelőtti megnyitása. Felújítását öt éve kezdték és zömében EU-s pénzből valósult meg. Büszkék lehetünk rá.
Tavaszra minden bizonnyal megnyílik majd a Várkert Bazár. Eredetileg magánhasznosításba került volna, az I. kerület polgármestere majdnem belebukott abba, hogy a képviselő testület engedélye nélkül tárgyalt egy befektetővel. Most állami pénzből újul meg, de továbbra is kérdés marad, sikerül-e kulturális eseményekkel megtölteni, közpénzből áldozni a fenntartására.
És persze ott van a mega-giga beruházás, a Kossuth tér felújítása. Bár lényegesen többe fog kerülni, mint tervezték, minden bizonnyal elkészül tavaszra, három régi-új szoborcsoport kerül felavatásra (Andrássy Gyula, Tisza István, Kossuth Lajos), lesz földalatti látogatóközpont, mélygarázs, hajókikötő. Engem csak az érdekel, odamehetek-e újra a kapukat őrző oroszlánokhoz, mint gyermekkoromban. A tervek szerint igen, de ehhez a TEK-nek is lesz egy-két szava.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése