Oltatni vagy nem oltatni? - erről beszél ma mindenki. Mert hogy az amerikai az jöhet, de a kínairól szó sem lehet. Meg majd ha választani lehet. Meg majd ha az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyja. De különben is Európa csak tötyörög. Szerencsétlenkedik.
Oké, tegyük fel, hogy választani lehet. Ki mi alapján választ? Az amerikai jó, még az angol is elmegy, de a kínai vagy az orosz az szar? Mit mond a fodrász vagy a zöldséges a piacon? Elhiszed-e a magyar szakemberek véleményét?
Nézzük meg egy kicsit, hogyan is van az Európai Unióban a COVID-19 elleni védőoltás. Ebből a hivatalos cikkből megtudhatjuk, hogy jelenleg hat vakcinagyártóval kötött megállapodást az Unió:
- AstraZeneca - 2. generációs
- Sanofi-GSK
- Janssen - 2- generációs
- BioNtech-Pfizer - 3. generációs
- CureVac
- Moderna - 3. generációs
"A tagállamok abban is megállapodtak, hogy az Európai Bizottság által vezetett közös tárgyalások mellett nem tárgyalnak külön-külön, netán egymást túllicitálva a közös vakcinabeszerzésbe bevont gyártókkal. Ez biztosítja, hogy az oltóanyagok mindenhol egységesen, lakosságalapú elosztási kulcs szerint álljanak rendelkezésre, és például a kisebb tagállamok se szenvedjenek hátrányt a nagyobb, jelentősebb mennyiségeket megrendelni képes országokkal szemben. Azonban semmi nem tiltja, hogy egy tagállam külön tárgyaljon olyan vakcinagyártókkal, amelyekre nem terjed ki a közös beszerzési program, és adott esetben saját hatáskörben – és saját felelősségére – adjon ki ideiglenes, vészhelyzeti engedélyt egy ilyen oltóanyag alkalmazására."
A közös EU-s vakcinákból minden ország egyenlően, az igényelt mennyiség arányában elosztva ütemesen kap. Valamely ország csak úgy juthat előnyhöz, ha olyan vakcinagyártókkal állapodik meg, melyekkel az EU nem tárgyal. Orbán mindenképpen előnyhöz akar jutni, ő akar a koronavírus elleni harc győztese lenni, ezért olyan vakcinaforrások után kellett néznie, melyekkel az EU nem tárgyal. Így jutottak el az orosz és kínai vakcinákhoz:
- Szputnyik V. (orosz) - 2. generációs
- Sinopharm (kínai) - 1. generációs
- 1. generációs: Inaktivált (legyengített vagy elpusztított) SarsCov2 vírust tartalmazó vakcina. Tulajdonképpen ez a vakcináció legősibb módszere.
- 2. generációs: Adenovírus-alapú vektorvakcina: egy emberre ártalmatlan vírus génállományába beépítik a koronavírus génjét.
- 3. generációs: A magyar Karikó Katalin ötletén alapuló mRNS vakcináció: génbázisú oltóanyag, ahol egy RNS vagy DNS molekula csak a koronavírus tüskefehérjéjének előállításához szükséges kódot hordozza: a szervezet maga állítja elő a tüskefehérjét, és nyomban ellenanyagot is termel ellene.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése