Gerald Ford, az USA 38. elnöke furcsa módon került az elnöki székbe. Fél évvel korábban a korrupció és pénzmosás vádja miatt lemondani kényszerült Spiro Agnew-t váltotta az alelnöki tisztségben, pedig már az akkor regnáló elnök, Richard Nixon feje fölött is gyülekeztek a felhők a Watergate-ügy miatt. 1974 augusztusában Richard Nixon - elsőnek az amerikai elnökök közül - lemondásra kényszerült a botrány miatt, így Ford a Huszonötödik Alkotmánykiegészítés alapján az elnöki székbe ülhetett, akárcsak egy évtizeddel korábban Lyndon Johnson, aki Kennedy elnök meggyilkolása után szintén alelnökből vált az Egyesült Államok 36. elnökévé. Johnsontól eltérően - akit '64-ben újra megválasztottak elnöknek - Gerald Ford igazi választásokat sohasem nyert.
Ennek ellenére a hadászati politikában a SALT-II tárgyalások elindítása fűződik a nevéhez, az európai békefolyamatban pedig egyike volt a Helsinki Záróokmány aláíróinak, a helsinki folyamat elindítóinak. 1974. november 25-én írták alá Brezsnyevvel Vlagyivosztokban a hadászati fegyverrendszerek korlátozásáról folyó tárgyalások második lépcsőjének megkezdését. Az USA és a Szovjetunió közeledésének olyan szimbolikus gesztusai is voltak a világpolitikában, mint a Szojuz-Apollo program, amikor is egy amerikai és egy szovjet űrhajó kapcsolódott össze a világűrben. Számunkra, akik ma látjuk a két nagyhatalom együttműködését a Nemzetközi Űrállomáson, furcsának tűnhet, milyen jelentőségteljes volt ez a gesztus 40 évvel ezelőtt. A program összeállítói még arra is gondot próbáltak fordítani, hogy Leonov és Slayton történelmi kézfogására pont akkor kerüljön sor, amikor a két űrhajóból álló űrkomplexum az Elba fölött repül, utalva az amerikai és szovjet hadsereg második világháborút lezáró találkozására. Egyébként a szovjet legénység másik tagja az a Valerij Kubaszov, aki az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan társa is volt, és tavaly halt meg 71 éves korában.
A Helsinki Záróokmányt 1975 augusztus 1-én írta alá 35 ország vezetője, de mivel az európai enyhülési folyamatnál a nagyhatalmak is ott bábáskodtak, Gerald Ford is az aláírók között volt. A helsinki folyamat három fő területe (a három kosár) az európai biztonság, a gazdasági, tudományos és technikai együttműködés valamint a humanitárius, emberi jogi kérdések.
Ahogy én visszaemlékszem, Magyarországon a helsinki folyamat elsősorban a televízióban és a sajtóban tükröződött vissza. A televíziós vitaműsorok kezdtek többszempontúak lenni. Hajdú János Nemzetközi Stúdió című műsorában nyugat-európai és kelet-európai újságírók élőben vitatkoztak - ez abban az időben nagyon bátor lépés volt, és példátlan is a béketáboron belül. Nemcsak a vélemények, de a vitakultúrák is ütköztek, a vitához nem szokott kelet-európai újságírók brossúra-szövegei a nyugat-európaiak logikus érveivel.
Hirtelen könnyebb lett nyugat-európai útlevélhez jutni, így tehettem 1978-ban barátaimmal nyugat-európai körutazást. Évek óta dobozban lapuló, betiltott filmeket vetítettek le, például Bacsó Péter A tanú-ját. Kádár végigjárta Nyugat-Európa vezetőit, még a pápa is fogadta.
Az optimista folyamat 1979 végén, a Szovjetunió afganisztáni inváziójával megszakadt. Az iráni Iszlám Forradalom győzelme és az afgán uralkodó elűzése után felerősödött az iszlám előretörésének veszélye - akárcsak napjainkban. Vagyis az oroszok ugyanazért vonultak be Afganisztánba, amiért két évtized múlva az amerikaiak. Bár Carter és Brezsnyev 1979. június 18-án még parafálták a SALT-II megállapodást, az soha nem lépett érvénybe. A demokrata Cartert az amerikaiak gyengének és túlzottan engedékenynek tartották, a Bécsben közte és Brezsnyev között elcsattant csókot Amerikában csak Júdás-csókként emlegették.
Reagen Carter és Brezsnyev csókjával kampányol |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése