Sűrű napjai vannak a miniszterelnöknek, amióta lezajlottak az európai parlamenti választások. Na de milyen eredménnyel?
- Az ellenzék szerint soha ilyen rosszul nem szerepelt a Fidesz, amióta uniós tagok vagyunk. A 44,8%-os eredmény (amiről azért tudjuk, hogy újabb kétharmadot jelentene) és a 11 képviselő a legkevesebb, amit a Fidesz 2004 óta elért.
- A Fidesz szerint még soha ennyien (2,048,211 érvényes szavazat) nem szavaztak rájuk európai parlamenti választáson, ami hatalmas felhatalmazást ad a "no gender, no migration, no war" politika folytatására.
A Fidesz-KDNP (2004-ben még csak Fidesz) eredményei az európai parlamenti választásokon |
Hogy miért ért el ilyen rossz eredményt a Fidesz ilyen sok szavazattal? Mert nagy volt a részvétel az együtt tartott önkormányzati választások miatt.
Meg is kezdte a 11 bátor ember egy európai parlamenti frakció keresését, de a Meloni-vezette Európai Konzervatívok és Reformerek köszönte, de nem kért egy oroszbarát képviselőcsoportból. Orbánék gondoltak egy merészet és nagyot, és saját képviselőcsoportot hoztak létre Patrióták Európáért néven, mely a poszt írásának napján még nem frakcióképes, mert csak 6 országból vannak benne képviselők (a magyar Fidesz-KDNP 11 taggal, az osztrák FPÖ 7 taggal, a cseh ANO 6 taggal, a portugál Chega 2 taggal, a spanyol Vox 6 taggal és a holland PVV szintén 6 taggal, ami ha jól számolom 38 képviselő). Valószínűleg meglesz a hét ország, Orbánék egy igazi nagyvadra, a francia Le Pen pártjára számítanak, ezzel akár a második legerősebb jobboldali frakció lehetnének. De azért jól látható, hogy ebben a pártszövetségben tényleg Európa szemetét fújta össze a szél.
Míg Orbán saját hazájában masszívan a többségi (bolsevik) demokráciát alkalmazza a konszenzusos demokrácia helyett, most mégis ez utóbbit kéri számon az Unión a vezető tisztségviselők kiválasztásának folyamatában. A hagyományos jobb- és baloldal helyett már sokkal inkább globalistákról és szuverenistákról lehet beszélni az európai szintéren. Az Unió olyan, mint egy házasság, melyben a résztvevő felek szuverenitásuk egy részét feladják a közös jó érdekében. Ennek a feladásnak a mértékéről folyik egy - szerintem - legitim vita.
Aztán itt van az uniós elnökség is a nyakunkon. A 2011-es elnökségnek köszönhetjük pl. a gödöllői M31-es autópályát, mert akkor a gödöllői kastélyban volt az elnökség főhadiszállása. Akkor az volt a jelmondat: Strong Europe (erős Európa). (Apám szeretett nyelvészkedni, de nem tudott angolul, ezért szerinte a "strong" és a magyar "istráng - kötőfék" szó ugyanazt jelenti: Tartsuk féken Európát!). Az idei uniós elnökségre a várbeli régi-új pénzügyminisztériumi épület lett beígérve, többé-kevésbé el is készült.
Na de az idei jelmondat! Orbán rendszeresen hangot ad annak, mennyire szeretné, ha Trump nyerné meg ismét az amerikai elnökválasztást. A diplomáciában nem szokásos, hogy egy nagyhatalommal szemben egy kis ország úgy pozícionálja magát, hegy teljes mértékben és egyoldalúan elkötelezett valamelyik párt és valamelyik elnökjelölt mellett. Orbán ebben is unortodox. De hogy még Trump jelmondatát is átvegye és európaira hangolja (MEGA = Make Europe Great Again, tegyük ismét naggyá Európát), ez már végleg kiborította az Uniót. De kicsit az az érzésem, mintha a magyarok is szégyellenék a jelmondatot, mert az "ismét" szót gyakran kihagyják belőle:
A Fidesz FB-posztja az elnökség megkezdésekor |
A túlmozgásos Orbán az Unió friss elnökeként azonnali békemisszióba kezdett: először Zelenszkijt kereste fel és ajánlott neki azonnali tűzszünetet, majd két nap múlva Moszkvába repült és jelentett Zelenszkíjről Putyinnak. Tette ezt uniós felhatalmazás nélkül, de uniós jelvénnyel:
- Tényleg Putyin megbízását teljesíti, és kapitulációra akarja kényszeríteni Ukrajnát;
- Van egy határozott békevíziója, rendezési terve, amit a "háborúpárti" Európában nem értenek meg;
- Tudja, hogy a konfliktus csakis egyfajta tűzszünettel érhet véget, és akkor majd elmondhatja: Lám én megmondtam előre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése