Az űrrepülésre a Szovjetunió Interkozmosz programjának keretében került sor, melyben a baráti országok űrhajósait "lelkiismereti" sorrendben reptették meg a szovjet elvtársak:
- 1978. február 23, Vladimír Remek, Csehszlovákia. Még 10 év sem telt el a Prágai Tavasz vérbefojtása óta, az oroszoknak volt mit törleszteniük.
- 1978. június 27, Mirosław Hermaszewski, Lengyelország. A lengyelekkel szembeni orosz adósság történelmi, másfél évszázadig az orosz birodalom részei voltak, de még a második világháború után is a történelmi lengyel határnál jóval nyugatabbra húzták meg a határt. '78-ban már tajtékot vetett a Visztulán a nyugtalanság, mely a '80-as évek elejére nyílt ellenállásba torkollott.
- 1978. augusztus 26, Sigmund Jähn, NDK. Kelet-Németország megszállása, Berlin kettéosztottsága aligha volt jóvátehető egy űrutazással. Mindazonáltal Sigmund Jähn hasonmása szerepel kedvenc rendszerváltós német filmemben, a Good Bye Lenin-ben, melyben egy, a berlini fal leomlásakor kómában lévő idős hölggyel megpróbálják elhitetni, hogy az egykori űrhajós lett az NDK új államelnöke.
- 1979. április 10, Georgi Ivanov, Bulgária. A Szojuz-33 főhajtóműve meghibásodott, a Szoljut-6-tal való összekapcsolódás meghiúsult. Mivel az üzemzavar éppen a magyar napilapok lapzártájának idején történt, a Népszava vezércikkben számolt be arról, hogy milyen szeretettel fogadták a Szoljuton a bolgár űrhajóst. Ez azóta is sajtótörténeti kuriózum. Az üzemzavar után egy évre felfüggesztették az Interkozmosz programot.
- 1980. május 26, Farkas Bertalan, Magyarország. Róla majd részletesebben.
- 1980. júliusa és 1981. márciusa között három gazdaságilag jelentéktelen, katonailag azonban annál fontosabb ország űrhajósai repültek: Phạm Tuân, Vietnam, Arnaldo Tamayo Méndez, Kuba és Dzsugderdemidín Gurragcsá, Mongólia.
- 1981. május 14, Dimitru Prunariu, Románia. Szegény románok szégyenszemre a sor végén kullogtak, így torolta meg Brezsnyev a románok külpolitikai különutasságát.
- 1982. június 24, Jean-Loup Chrétien, Franciaország. Az egyébként NATO-tag és atomhatalom franciák igyekeztek mindenben kimutatni elkülönülésüket. Míg a nyugati országok Afganisztán miatt már bőven bojkottálták a Szovjetuniót, ők részt vettek az Interkozmosz programban is, a francia űrhajóst a vadonatúj Szoljut-7-re repítették. Eklatáns példa a francia különállásra, hogy a nyugati országok közül egyedül ők vették át a keleti országok színes televíziós szabványát, a SECAM-ot.
- 1988-ig még négy további Interkozmosz-repülésre került sor: Rakesh Sharma indiai, Muhammed Ahmed Faris szíriai és Abdul Ahad Mohmand afgán űrhajósokat reptették meg, valamint kárpótolták a bolgárokat a fiaskóért, és Alekszandar Alekszandrov személyében még egy bolgár úrhajós repülhetett, vagyis Bulgária az egyetlen nemzet, melynek két űrhajósa is repült az egy évtizedig tartó űrprogram keretében.
A televízió "adását megszakítva" közvetíti a fellövést
1980-ban a pünkösd még nem volt munkaszünet nap (először 1993-ban lett az, de sokan mind a mai napig nem tudják, mit is ünneplünk ezen a napon). Ráadásul hétfőnként televíziós adásszünet volt (paradicsomi állapot). Így aztán nagyon gyanús volt, hogy miért volt rendkívüli adásnap, miért vetítettek a Televíziós mesék felnőtteknek című sorozatból egy epizódot. Hát azért, hogy legyen mit megszakítani a fellövés hírével. Persze akkor már Szojuz-36 órák óta a Föld körül keringett, az oroszok semmit nem bíztak a véletlenre.
A tolmács csődöt mond
A közvetítést fordító tolmácsnak egy hang sem jött ki a torkán, így aztán a legalább tíz nyelven beszélő Sugár András újságírónak kellett beugrani helyette.
A NEOTON és LGT együttes közös dalban köszöntik Bercit
Már másnap, május 27-én kapható volt az a kislemez (45-ös fordulatú bakelitlemez), melynek A-oldalán Farkas Bertalan kilövés előtti fogadalmát, B-oldalán pedig azt a dalt hallhattuk, amit most sikerült is megtalálnom a YouTube-on:
Numizmatikai ritkaságok
Az első magyar űrhajós nevéhez két numizmatikai ritkaság is társul. A pénzverő emlékérmét bocsájtott ki az alkalomra, de mivel a bolgár űrhajós kudarca miatt Berci repülése egy évet csúszott, készült néhány próbaveret 1979-es dátummal.
A próbavereteket természetesen beolvasztották, de néhány kikerült gyűjtőkhöz, ezek ma már elég értékesek.
A másik numizmatikai ritkaság a Magyar Népköztársaság Hőse kitüntetés, melyet összesen csak ketten kaptak meg: Farkas Bertalan és Valerij Nyikolajevics Kubaszov parancsnok.
Ennek a kitüntetésnek a ritkasága mellett az a pikantériája, hogy Magyarország nemcsak katonailag készült fel a két nagy politikai tömb közötti háborúra, de egy teljes katonai kitüntetés-sort is készítettek. Ebből emelték ki és használták fel az alkalomra ezt a kitüntetést.
Még egy magyar űrhajós
Bár ifjabb Simonyi Károlyt nem a magyar űrhajósok között tartják számon, az egyik legjelentősebb tudománytörténeti könyvet, A fizika kultúrtörténetét megíró elméleti villamosságtan-tudós Simonyi Károly professzornak a fia, az Excel program kifejlesztője magyar állampolgár is, így 2007-ben és 2009-ben a Mir űrállomáson "űrturistaként" tett látogatásai magyar űrutazásnak számítanak. Bár akkor még repültek az űrsiklók, az ifjabb Simonyi is mindkét alkalommal Szojuz-TMA típusú űrhajókkal repült, mert ez olcsóbb volt. A Space Shuttle program 2011-es leállítása óta az USA területéről nem indult amerikai személyzet a világűrbe, kizárólag Oroszországból Szojuz űrhajókkal.
Holnap lesz a napja, hogy ismét amerikai űrhajó visz utasokat a Nemzetközi Űrállomásra: egy magáncég, a SpaceX által fejlesztett Crew Dragon fedélzetén két űrhajós, Bob Behnken és Doug Hurley. Ezzel kezdetét veszi az amerikai űrhajózás történetének egy új szakasza.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése