Mivel apám középkáder volt, járt neki a hivatali gépkocsi (Volga). Ezzel hajtattunk át az újjáépült hídon. Már esteledett, ezért a város fényeit és a kivilágított hidat a Balatoni út fordulójában akkor még meglévő Panoráma étterem teraszáról szemléltük. Az M7-es megépítéséig a Panoráma étterem előtt ment el a balatoni autóforgalom, itt stoppoltak az NDK-s csajok is, ennek ellenére a vendéglátóipari létesítmény meglepően minimalista kiépítettségű volt:
A Panoráma-étterem annó |
12 éve azonban az Erzsébet nap a Szilágyi Erzsébet Gimnázium gálaműsorát és tanulmányi versenyét jelenti számunkra. Erzsébet napra az osztályok műsorral készülnek, a diákok pedig többféle tárgyból is adhatnak be pályázatot. Persze kezdetben a pályázatoknál mi, szülők is besegítettünk, így pl. 2006-ban a hulladékhasznosítási pályázatra én segítettem Borinak egy díjnyertes virágállvány elkészítésében, Kati pedig Orsinak segített a magyar forintról egy dolgozatot írni.
Hulladékból készült virágállvány |
Idén új kisgimnazistánk, Petra is adott be pályamunkákat, mégpedig magyar irodalomból és németből. Utóbbiból első díjat nyert, ezzel méltó követője lett nővéreinek. Persze itt is elkelt a szülői segítség. A feladat ugyanis német népdalok gyűjtése és illusztrálása volt. Kati főnöknője dunabogdányi sváb, kinek az édesanyja a község nemzetiségi népdalkörének aktív tagja. Tőle kaptunk kottákat és szövegeket, sőt, még egy CD-t is. Meglepően sok volt köztük a pajzán dalocska. Ebből választott ki Petra öt dalt, és vegyes technikával (rajz, festés, ragasztás) illusztrálta őket.
A dal... |
...és az illusztráció. |
Minden évben szokott lenni valami tematika, ami idén a hang és a szó volt. Petráék a bibliai Bábel tornya történetet szerették volna előadni: építenek cipős dobozokból egy tornyot, közben magyar verseket szavalnak. Aztán jön egy nagy vihar, összedől a torony és mindenki idegen nyelven mond verset. Ez a koncepció nem nagyon tetszett a magyartanárnak, ezért - letörve a gyerekek kezdeményező készségét - őszi verseket szavaltatott velük. Mindössze annyi maradt az eredeti elképzelésből, hogy Paul Verlaine Őszi chanson című versét mindenki azon a nyelven mondta, amilyen nyelven éppen tanul, Petra németül. Elmondták külön-külön, aztán meg egyszerre. Hát ebből tényleg bábeli nyelvzavar lett, de legalább volt az előadásban valami poén is.
Azért remélem, hogy Petráék osztályának is lesznek a jövőben olyan legendás előadásai, mint azelőtt Boriéknak és Orsiéknak. Itt meg itt megnézhettek két szilágyis előadást, mindkettőben Orsi szerepel.