Parlament

Parlament

2017. augusztus 31., csütörtök

Érdekalapú és értékalapú választásaink - gondolatok a Səfərov-ügy kapcsán

Elmondom, miért lennék nagyon rossz ügyvéd, országgyűlési vagy önkormányzati képviselő, esetleg szakszervezeti vezető. Egyszerűen képtelen lennék csakis kizárólag az általam képviselt emberek, szervezetek érdekét nézni. Nem volnék képes nem figyelembe venni az ellenérdekelt fél érveit és érdekeit.
Ifjúkoromban a KISZ-vezetőképző táborokban elterjedt volt az a módszer, hogy felvetettek egy valós vagy képzelt vitás helyzetet, és vagy ellene, vagy mellette kellett érvelni, de sorsolás útján döntötték el, hogy ki van ellene és ki mellette. Azzal indokolták ezt a fajta tréninget, hogy egy jó vezetőnek nemcsak a saját álláspontját alátámasztó érveket kell jól ismernie, hanem az ellenfélét is. Csakhogy én képtelen voltam olyan ügy mellett érvelni, amely nem volt a meggyőződésem.
Mindennapi döntéseink is jól elkülöníthetők érdekalapú és értékalapú választásokra.
Mindez Ramil Səfərov azeri katonatiszt, népszerű nevén a baltás gyilkos pontosan öt évvel ezelőtti kiadatásával kapcsolatban jutott az eszembe. Səfərov 2004-ben egy, a Parnerség a Békéért program keretében Magyarországon tartott nyelvtanfolyamon vett részt különböző országokból érkezett katonatisztekkel együtt. Egyik éjjel a szomszédos szobában elszállásolt örmény katonatisztet, Gurgen Margarjant álmában, bestiális módon baltával meggyilkolta. A gyilkosságnál szinte az összes súlyosbító tényező együtt volt: előre megfontoltság (az előző napokban vásárolt egy baltát), különös kegyetlenség, faji-vallási motívum. Ráadásul egy katonánál különösen nagy súllyal esik a latba az orgyilkosság, a védekezésre képtelen áldozat megölése. Səfərovot életfogytiglani, leghamarabb 30 év múlva felülvizsgálható börtönbüntetésre ítélték.
Már 2004-ben erőteljes diplomáciai akcióba kezdett Azerbajdzsán  Səfərov kiszabadítására, diplomáciai képviseletet létesítettek Budapesten (azelőtt nem volt). Az orgyilkost azeri ügyvéd védte, elítélése után rendszeresen nyújtottak be kiadatási kérelmeteket, melyeket a magyar kormány rendre elutasított.
Amit az azeriek nyolc éven keresztül nem tudtak elérni a szocialista kormányoknál, az két év alatt sikerült a Fidesznél: pontosan öt évvel ezelőtt, 2012 augusztus 31-én Səfərovot kiadtuk Azerbajdzsánnak, akit pár órán belül elnöki kegyelemben részesítettek és Bakuban hősként ünnepelték. Bár az elnöki kegyelem a kiadatási egyezség megszegését jelentette, mi sem bizonyítja jobban, hogy ez nem érte meglepetésként Magyarországot, hogy az ügyről megkérdezett miniszterelnök szinte azonnal így válaszolt az újságíróknak: Magyarország részéről lezártnak tekintjük ezt az ügyet. Aztán persze rájöttek, hogy egy diplomáciai jegyzéket mégiscsak be kéne nyújtani, hogy legalább a formaságoknak eleget tegyünk. A kiadatást valószínűleg hónapokon keresztül készítették elő, mert hogy-hogynem, az éppen abban az időszakban Magyarországra akkreditált új örmény nagykövet megbízólevelét egy éven keresztül nem vette át a köztársasági elnök, így megbízása nem lépett életbe, nem kellett vele egyeztetni. Az ügy után aztán már nem is akarta átadni a megbízólevelét, azóta sincs diplomáciai kapcsolatunk Örményországgal, a kulturális kapcsolatokat kulturális egyesületeken keresztül, a vallási kapcsolatokat pedig a hazánkban is működő örmény apostoli ortodox egyházon keresztül ápoljuk.
Nem tudható, hogy Azerbajdzsán mit ajánlott cserébe hazánknak, mint ahogyan azt sem fogjuk sohasem megtudni, hogy teljesítették-e az ígéretüket, vagy sem, de több, azóta is fennen hangoztatott fontos értékünket áldoztuk fel:
  • A tízparancsolatot bocsájtottuk áruba;
  • Egy keresztény embert orvul meggyilkoló muszlim gyilkost hagytunk futni.


Ne felejtsük el, hogy az örmény-azeri konfliktus egyik fő motívuma vallási ellentét. Talán éppen ezért vezeklésül azóta fennen hangoztatjuk a kereszténység védelmét:
A menekültek vallási alapon történő szelektálását pont olyan álszent képmutatásnak tartom, mint a Fidesz egész politikáját. Az egykori "Csuhások, térdre imához!" nézetet valló párt lelkiismeret-furdalás nélkül, tisztán hatalmi érdekből foglalta el a megüresedett kereszténydemokrata politikai centrumot, miközben saját érdekén kívül szinte semmilyen értéket nem képvisel.
Aki döntéseiben nem érvényesítheti saját értékeit, az nem lehet szabad. A Fidesz saját hatalmi érdekeinek és félelmeinek a rabja, és ez jól megmutatkozott az öt évvel ezelőtti botrányos döntésben is.

P.S.: Nahát, hogy mik ki nem derülnek!

2017. augusztus 28., hétfő

Korondi fazekak

Egyik kollégám, aki éves rendszerességgel jár Erdélybe, egy alkalommal egy iszonyúan ízléstelen, fehér alapon műmagyaros motívummal matricázott mintás csuporral érkezett. Azt mondta, most vette Korondon. Azt hittem, hogy kitérek a hitemből, hogy hogyan volt képes egy ilyen giccses made-in-china cuccot vásárolni az erdélyi, sőt az egész nagy-magyarországi népi fazekasság fővárosában. Tény, hogy tíz évvel ezelőtti erdélyi utazásunk alkalmával megdöbbentett minket az a perzsavásár, ami a Korondon átvezető országút mellett fogadja az utazót: csupa ócska, giccses termék, a kerámiák matricázottak, a szőttesek gépi hímzésűek. Ahhoz, hogy az ember igazi, hagyományos korondi kerámiát találjon, fel kell keresni a régi mesterek műhelyeit, például elzötykölődni Tószeg felé a Páll-műhelyhez.
Nővérem hímzéseivel és az oklevéllel
Egy héttel ezelőtt volt a budai Várban a Mesterségek Ünnepe vásár. Nagyon megdrágult, 2500 Ft egy belépőjegy, 2000 Ft egy kürtőskalács. Viszont nővérem, aki népi iparművész és a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület tagja, idén is jelen volt a rendezvényen csodálatosabbnál csodálatosabb úri hímzéseivel. Idén el is nyerték Az Év Műhelye kitüntetést. Végigjártuk a standokat, több korondi kiállító is volt, az egyiken megpillantottam egy könyvet: Páll Ágoston a korondi fazekas. A kötetet Szathmári Ferenc szerkesztette, és ami megragadott, az az, hogy a fotók egy részét a néhai Bandi Dezső, édesapám kollégista társa és jó barátja készítette, és számtalan helyen említve van a könyvben, mint a korondi mintakincs megújítója. Megvásároltam, és pont Ágoston napjára fejeztem be a könyv olvasását.
A korondi fazekasság a '60-as évekre válságba került. A korábban alapvetően háztartási használatra szánt agyagedények szerepét végképp átvették a nagyüzemben gyártott fémedények és kerámiák. A régi időkben így nézett ki egy áruval megrakott szekér: "10 tejes csupor, 5 tejes fazék, 5 kantáros fazék, 10 mélytányér, 10 lapos tányér, 5 sültes tál, 5 tejforraló lábas, 2 bili, 5 káposztafőző fazék, 5 palakteres, azaz szilvaízes fazék, 5 lúgos fazék, 2 mosdótál, 2 mosogató tál, 5 pacitás, más szóval radinás lábas, 5 cukortartó, 5 vizeskorsó, néhány darab váza...". Ebből az időből származik az alábbi, nagyapámtól hallott történet: Székely atyafi alkuszik a vásárban egy korondi korsóra, megegyeznek, egymás tenyerébe csapnak, kifizeti a portékát. Vinné el a korsót, megemeli a fülénél, de az leszakad, a korsó földre esik és ripityára törik. Mester uram, letört a füle! - méltatlankodik az atyafi. Hát, semmi sem tart örökké. - válaszol a ravasz mester.
Bandi Dezső által készített tárgyak szüleim lakásában
A korondi fazekasok ráálltak a díszkerámiák készítésére, na de milyen színeket, mintákat használjanak? Megjelentek az igénytelen, ízléstelen, giccses és semmiképpen sem hiteles motívumok. Ekkor lépett a színre Bandi Dezső marosvásárhelyi iparművész, aki a múzeumokban illetve Erdély-szerte a padlásokon megtalálható tárgyak mintakincsét összegyűjtötte, és rávette a korondi fazekasok közül az erre fogékonyakat, hogy visszanyúlva a tiszta forráshoz, használják bátran az ősi motívumokat és színeket. Dezső bácsi egész Erdélyben kézműves köröket szervezett, az asszonyokat rávette a hímzésre, rongyszőnyeg-szövésre, megtanítva nekik a hagyományos technikákat és mintákat.
Jakabné Mészáros Rozália által készített rongyszőnyeg szüleim lakásában
Amikor 1973-ban szüleimmel Erdélyben jártunk, Dezső bácsit (Bácsi? Akkor még csak 54 volt, életerős ember, de nekem persze bácsi.) marosvásárhelyi otthonában. Lelkesen mesélt a tevékenységéről, arról, hogy a román hatóságok mennyire nem nézik jó szemmel a nemzetiségi szervezkedést. Bőrkabátos ügynökök figyelték hónapokon át. Egyszer becsöngettek hozzájuk, amikor csak Katalin lánya volt otthon, és megkérdezték: Kikkel szokott találkozni édesapád? Mostanában már csak ilyen bőrkabátosokkal találkozik, mint maguk - válaszolt talpraesetten a székely leány.
Népdalok és népi motívumok Bandi Dezső és Bandi Katalin szerkesztésében
Már nem emlékszem, hogy Bandi Dezső is velünk volt-e, amikor Korondon ellátogattunk a Páll-műhelybe, vagy csak Jakab Zsiga bácsi, akiről már írtam egy posztot. Arra sem emlékszem, ki ült a korongnál, Páll Antal vagy Páll Ágoston (az öreg Páll Lajos akkor már nem élt), de végignéztük egy edény megformálását. Édesanyám csodálatos kerámiákat vásárolt, megalapozva ezzel egyre gyarapodó korondi kerámia-gyűjteményét, édesapám pedig az ifjabb Páll Lajos két festményét vásárolta meg.
Korondi tányérok (alsó sor) anyám gyűjteményéből
A Páll fazekasdinasztia egészen a 18. század elejéig visszavezethető. Kezdetben Pálok voltak egy l-lel, de a múlt század elejére - valószínűleg egy jegyző hibájából - két l-es Pállokká lettek. Majdnem pont ugyanez történt apámmal is. Halálakor az adminisztrációs ügyeket intéztük a XII. kerületi önkormányzatban, de apám anyakönyvi kivonatában két l-lel szerepelt a neve. Azt mondja az ügyintéző, hogy akkor most két l-re kell módosítani az összes papírját. Hát ez elég vicces lett volna, apám sok tisztséget betöltött, sok könyvet írt, ráadásul mi, a gyerekei is egy l-lel írjuk a nevünket. Szerencsére elektronikusan lekérhető volt az 1921-es nyírábrányi anyakönyv a megyei levéltárból, ahol valóban egy l-lel volt a neve, a kivonat készítésekor hibázott az írnok.
Páll Lajos képe szüleim lakásában
Visszatérve a dinasztiához: az öreg Páll Lajosnak három fia volt. Ifjabb Páll Lajos költő és festőművész lett. A '60-as évek elején politikai okokból kényszermunkára vitték a Duna-deltába, de szerencsésen túlélte a megpróbáltatásokat. Az öreg Páll le is vonta a következtetést, hogy nem szabad taníttatni a gyermekeket, mert akkor börtönbe kerülnek. A második fívér, Páll Antal hamar önálló műhelyt nyitott, és talán ő jutott volna legmesszebb a korondi fazekassággal, ha nem vet véget pályafutásának méltatlanul korai halála. Az ő hagyományait fia, ifjabb Páll Antal viszi tovább.
A legkisebb fiú, akiről a könyv is szól, Páll Ágoston, aki apja műhelyét örökölte meg és vitte tovább. Fontos szerepet játszottak persze a lánytestvérek, főleg Páll Katalin és Páll Magdolna, rájuk ugyanis a "virágozás", vagyis a festés-mintázás szerepe hárult. Akárcsak Páll Ágoston, Páll Magdolna is alkot mind a mai napig.
A fazekasság egyáltalán nem volt könnyű mesterség. Ki kellett bányászni az agyagot, a szürke-kékes palát vagy a vörös agyagot. Pihentették, szeletelték, eltávolították belőle az idegen anyagot, megőrölték majd préselték-taposták. Kezdetben természetes színezéket használtak: réz-oxid volt a zöld, vas-oxid pedig a sárga. A Radnai-havasokból hozott mangán-oxid a Hargitáról hozott kaolinnal keverve adta a barnát és a feketét. A kéket a Németalföldről származó kobalt-oxid adta, amit a szászoktól vásároltak. Az előkészítő munkákon, a katlan megrakásán és fűtésén az egész család apraja-nagyja dolgozott. Szerencsére voltak elegen, Páll Ágostonnak nyolc testvére volt, és hét gyermeke van.
Jó volt elmerülni egy kicsit a magyar népművészetben és a nép fazekasságban.

2017. augusztus 17., csütörtök

Szép és okos lányaim a nagyvilágban

Az első nyár, hogy már csak két lányom iskolai eredményéről számolhatok be, Bori már egy éve dolgozó népünk hasznos tagja, és változatlanul van egy csaknem mindennapi elfoglaltságot adó főállása, fizetős mellékállásai és továbbra is önkénteskedik a Haver Alapítványnál.
Munkája kapcsán idén olyan országokba is eljuthatott, ahol még sohasem járt, így május végén Londonban volt egy konferencián, júliusban pedig a Centropa nyári akadémiája kapcsán - melyben szervezőként működött közre - Belgrádban járt.
Big Ben

Lift a Mágiaügyi Minisztériumba

Tower Bridge
Bori nagyon élvezi a középiskolásokkal való foglalkozást, a Haver Alapítvány érzékenyítő foglalkozásait. Mostanában egyre gyakrabban mondogatja, hogy szívesen tanítana társadalomtudományt középiskolásoknak, mert úgy érzi, hogy nagy az elmaradás ezen a téren.
Bori foglalkozást vezet (forrás: Haver)
Orsi vizsgaidőszaka elég hektikus volt, mert a megelőző héten volt kedvese tisztavatása, akkor voltak kint a barátai és mi is Izraelben, ezért szinte semmit nem tudott tanulni. Mivel az utolsó vizsgája után másfél nappal repült Las Vegasba nyári gyakorlatra, és annak előkészítése is elég sok szervezést igényelt (munkavállalói vízum megszerzése, lakásbérlés, az utazás megszervezése), menet közben sem tudott folyamatosan a vizsgáira koncentrálni. Mondogatta is folyton, hogy most nagyon rosszul fognak sikerülni a vizsgái. Hát Orsinál az a "rosszul", ha "csak" 88 %-ra teljesít (tavalyi eredménye 87 % volt, ez a harmadik legjobb volt az évfolyamon, mellyel egy ösztöndíjat is elnyert).
Negyedmagával augusztus elején szerencsésen megérkezett Las Vegasba, azonnal elkezdték intézni a zöld kártyát, hogy mihamarabb munkába állhassanak, de hogy addig se teljen hiába az idő, kicsit utazgatnak, pl. a "közeli" San Franciscóba (másfél óra repülővel, kb. mint ide Berlin). Biciklit béreltek, de busszal a környéket is bejárják.
A négy lány Vegasban

Háttérben a Bellagio szálloda

Párában a Golden Gate

A Lombard Street szerpentinje
A jövő héten már megkezdődik a munka, de a hétvégéik szabadok lesznek. Las Vegasban 9 órával van később, ezért komolyan szervezni kell, hogy mikor tudunk Orsival chatelni.
Petra hasonlóan kitűnővel zárt, mint tavaly, de ezúttal "csak" öt dicséretet kapott. Neki is mozgalmasan telt a nyár. A családi izraeli utazás után egy hetet iskolai táborban töltött Zamárdiban, amit megtoldottunk egy családi hétvégével Balatonszemesen. Egy barátnőjénél is töltött néhány napot, ezenkívül egy egyhetes főzőtáborban is volt, és minden este hozta haza nekünk a kóstolókat. Természetesen nem maradhatott el a békéscsabai népművészeti tábor sem.
Petra népi táncot tanul

Petra gyertyát márt
Petra pizzát gyúr

Petra krémet kever

2017. augusztus 14., hétfő

Kocsmai ígéretek

25 évvel ezelőtt, 1992 egy borongós őszi vasárnapján a megyei bajnokság hazai pályán lejátszott, és sajnos elvesztett mérkőzése után sokan gyűltek össze a községi italboltban. Bár ünnepelni éppenséggel nem volt mit, mégis rangot adott az összejövetelnek az ifjú országgyűlési képviselő, a falu szülöttének látogatása. A szépreményű ifjú a hétvégét feleségével valamint hároméves kislányával és féléves kisfiával a szüleinél töltötte, és mivel maga is igazolt labdarúgó volt, a meccsre is kilátogatott édesapjával.
A falubeliek nagyon büszkék voltak a fiatalemberre, aki már eddig is sokat hallatott magáról, például úgy ráijesztett az oroszokra, hogy azok tankostul-kalasnyikovostul mind egy szálig hazatakarodtak. Bár övék volt a legkisebb párt a Parlamentben (a kereszténydemokratákkal megegyező számú mandátummal 21 képviselőjük volt), sokat hallatták a hangjukat. A felcsútiak mondogatták is egymásnak: Figyeljétek meg, egyszer még ez a Viktor gyerek lesz a miniszter (az egyszerűbb emberek nem pontosan tudták, mi a különbség a miniszter és a miniszterelnök között).

Először a helybéli plébános emelkedett szólásra, őrá különösen odafigyeltek.
- Édes fiam, rosszallóan veszem tudomásul, hogy nyelvedet gyakran köszörülöd kereszténydemokrata képviselőtársaidon, "Csuhások, térdre imához!", ilyesmiket kiabáltok be. Bár nem nagyon láttalak a felcsúti Nagyboldogasszony plébánia gyülekezetében, de azt tudnod kell, hogy Szent István királyunk pont itt, a falu határában ajánlotta országunkat a boldogságos Szűzanya oltalmába. Ha politikai ambícióid vannak, fiam, védd és oltalmazd, ne pedig gúnyold a magyar kereszténységet.
(A Fidesz 2006-ban választási szövetségre lépett a KDNP-vel, mely saját jogon utoljára 1994-ben jutott be a Parlamentbe. Akkor még elveszítették a választást, de 2010-től más a Fidesz-KDNP pártkolalíció alakított kormányt. A kereszténység védelmét az egykor liberális párt olyan komolyan vette, hogy 2016-ban létrehozták a keresztényüldözés elleni helyettes államtitkárságot is.)


Másodszor az ifjú édesapja szólalt meg:
- Nagyon büszkék vagyunk rád, fiam, de ha egyszer te leszel a miniszter, mindig gondolnod kell a vidéki kisemberekre is. Ambrus bátyádnak múlt héten vették el a fináncok az aparátját, pedig nem is főzött rajta pálinkát már évek óta. Ez itt jó gyümölcstermő vidék, aztán csak nem főzhetünk minden szem cseresznyéből lekvárt! (hangos hahota a kocsmában)
(A második Orbán-kormány megalakulásakor 29 pontos akciótervet jelentett be a gazdaság stabilizálására. A 9. pont a gyümölcspálinkák saját célra történő engedély nélküli főzésére vonatkozott. 2016-ra a szabályozás az EU követelésére szigorodott: korlátozták a magáncélra főzhető gyümölcspálinka mennyiségét, és ehhez is adózárjegyet kell vásárolni a NAV-tól)


A fiatalember édesanyja csendesen kezdett a mondanivalójához:
- Drága kisfiam, tudod, hogy mi nem szeretjük azokat a zenéket, amiket mostanában sugároz a rádió. A lagzikban is az a szép, ha szól a cigányzene, a jó magyarnóta és a csárdás. Ígérd meg, ha te leszel a miniszter, egész nap hallgathatunk magyarnótát a rádióban!
(A második Orbán-kormány idején az állami Magyar Rádió keretében megalakult a Dankó-rádió, mely 2013-ban az állami segédlettel tönkretett Neo FM megszűnése után megkapta annak országos frekvenciahálózatát. Egész nap csak magyarnótát és híreknek álcázott kormánypropagandát sugároz.)


Egy 26 éves fiatalember is szót kért, aki két évvel járt Viktor alatt az iskolában, majd gáz- és vízszerelőnek tanult és fiatal kora ellenére társaival elvállalta, hogy a falu minden házába bekötik a gázt, hogy végre egyszerűbb legyen a főzés és a fűtés.
- Viktor, tudod milyen fontos nekem a a Felcsút FC. Ma is ezen a sáros pályán játszott a csapat, esélyünk sem volt a győzelemre. Az öltöző beázik, nem jut pénz felszerelésre. Kár hogy elhagytál minket, tudod, hogy szívesen leigazolnánk, kellene egy jó csatár. Szóval ha egyszer beleszólásod lesz az országos labdarúgásba, intézd el, hogy jobb feltételek között játszhassunk.
(Orbán Viktor 2006-ban a Videoton második csapatából alapította meg a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiát. A második Orbán-kormány idején a társasági nyereségadó terhére befizetett TAO támogatás lehetővé tette sportegyesületek támogatását adófizetés helyett, bár a kormány folyamatosan vitatta, hogy a TAO közpénz lenne. Kimagaslóan legmagasabb támogatást a Puskás Akadémia kapta, melyből 3500 férőhelyes, Makovecz Imre által tervezett stadiont építtetett. Bár fő feladata az utánpótlás-nevelés, a csapat színeiben főként idegenlégiósokkal lép pályára. A 20015/16-os szezonban az NB-II-ben játszott és bár a 2016/17-es szezonra visszakerült, jelenleg a tabella utolsó helyén kullog.)



A hangulat egyre jobb lett a kis falusi italboltban, mindenkinek volt egy jó ötlete.
- Te Viktor, ígérd meg, ha te leszel a miniszter, újra jár majd vonat Felcsúton. Tizenöt éve még vasúton mehettünk be Bicskére vagy Fehérvárra. Omladozik az állomásépület, csinálni kéne valamit.
(A felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítvány megvásárolta az egykori nyomvonal Felcsút - Alcsútdoboz közötti szakaszát, és kisvasút létesítését határozta el, melyre 2013-ban EU-s forrást is elnyert, és melyet a kormány kiemelt beruházásnak nyilvánított. A 2016-ban megnyílt kisvasút utasforgalma töredéke volt annak, mint amit az uniós pályázatban ígértek, ennek ellenére a vasútvonal Bicskéig illetve Lovasberényig való meghosszabbítását tervezik).


Most már mindenki bekiabált, alig lehetett hallani valamit a hangzavarban. Egy borízű hang mindenkit túlharsogott:
- Viktor, ha te leszel a király, a tróntermed a budai Várban legyen ám!
(Az első Orbán-kormány idején, 2001-ben felújították a Sándor-palotát, hogy abban alakítsák ki a Miniszterelnökséget. 2002-ben a MSZP nyerte a választást, az új kormány inkább a Köztársasági Elnöki Hivatalt költöztette a Sándor-palotába. A harmadik Fidesz-kormány azonban nem adta fel a Várba költözés tervét és a Sándor-palota melletti volt karmelita kolostor felújításába kezdett, melyben csupán a 180 négyzetméteres dolgozószoba kerül négy milliárd forintba. A költözést ismét megakadályozhatná egy kormányváltás a 2018-as választásokon)


A nagy lármában senki sem vette észre, hogy a fiatalember csendben kisomfordál, és az Orbán család elindul haza Budapestre, hiszen holnap kezdődik az Országgyűlés őszi ülésszaka. Az idősebb Orbán házaspár kézen fogva sétált haza a csípős őszi délutánban.
- Milyen jóravaló a mi fiunk, biztosan jó politikus lesz belőle, lehet hogy tényleg nagyon magasra jut majd.
- Kitanulta a jogot, biztosan fontos lesz neki, hogy mindent jogszerűen csináljon. Talán még lesz módja Soros Györgynek is meghálálni, hogy a pénzén tanulhatott Angliában.
- Persze hogy lesz, szavatartó gyerek a mi Viktorunk.

2017. augusztus 11., péntek

Orbán és Netanjahu

Az egyik izraeli posztom kapcsán írtam az izraeli Masszáda-mítoszról és az ehhez kapcsolódó belpolitikai vitákról. Arról van szó, hogy ez a történelmi hely manapság az "inkább a halál mint a megalkuvás" szimbólumává vált, amely hősies gondolkodás, de könnyen válhat egy politikai holtpontról való elmozdulás gátjává. Kicsit jobban utánaolvasva a dolgoknak - mert egyébként miért is érdekelne engem az izraeli belpolitika - fokozatosan rájöttem, hogy Netanjahu sokban hasonlít a magyar miniszterelnökhöz.
Egy hónappal ezelőtt az is árnyalta a képet, hogy a közterületeket elborító Soros-plakátokkal szemben szót emelt Yossi Amrani, Izrael budapesti nagykövete is.
Forrás: index.hu

"Felszólítóm azokat, akik a mostani plakátkampányért felelősek, hogy gondolják át a következményeket. A történelmi tapasztalat alapján semmilyen előny nem származhat egy ilyen jellegű kampányból. Jelenleg ez a kampány egy bizonyos személy politikai bírálatán túl nemcsak szomorú emlékeket idéz fel, de gyűlöletet és félelmet szít. Morális felelősségünk, hogy felemeljük a hangunkat és felszólítjuk az érintett hatóságokat, hogy éljenek hatalmukkal, és vessenek véget ennek az ördögi körnek."
Bár Amrani nagykövet még csak fél éve foglalta el állomáshelyét, mégis két olyan rendezvénye is voltam, melyen felszólalt, mindkét esetben civil szervezetek rendezvényein. Az első a Centropa Alapítvány Túlélés Szarajevóban c. kiállításának megnyitója volt, a másik pedig Az Élet Menete Alapítvány áprilisi felvonulása. Óvatosan jegyzem meg, hogy valószínűleg mindkét szervezet részesül Soros-pénzből, ráadásul akkor már az Országgyűlés elé volt terjesztve a civiltörvény.
Három nap múlva jött a nem várt fordulat: Benjamin Netanjahu, aki hazájában nemcsak a miniszterelnöki, de a külügyminiszteri tisztet is betölti, visszavonatta a nagyköveti közleményt és éles szavakkal elítélte Soros Györgyöt, "aki Izraelt rágalmazó szervezeteket képvisel". A közlemény visszavonattatása egyúttal gesztus volt a közelgő Orbán-Netanjahu találkozó felé. Ha egy küldő ország felülbírálja saját nagykövetének nyilatkozatát, az általában a selyemzsinór elküldésével egyenlő, hiszen a fogadó ország onnantól kezdve nem tudhatja egy nagyköveti nyilatkozatról, hogy az a delegáló ország véleményét tükrözi-e. Nem tudom szegény Amrani nagykövet úr meddig marad tisztségében.
Akkor most nézzük, miben is hasonlít a magyar és az izraeli miniszterelnök politikája:

A civil szervezetek megbélyegzése

 



Izraelben tavaly óta alkalmazzák azt, amit nálunk csak nemrég vezettek be: a költségvetésük több mint felét külföldi kormányzati intézmények által biztosított pénzforrásokból fedező civilszervezeteknek minden hivatalos okmányukban és hirdetésükben nyomtatott formában és az interneten is jelezniük kell, hogy külföldről kapnak pénzügyi támogatást.
Izraelben számos civil szervezet foglalkozik a palesztinok jogvédelmével, de az izraeli telepesek palesztin területekre történő betelepítését az ellenzéki pártok is elítélik. Számos civil szervezet úgynevezett érzékenyítő programokat tart, vagyis igyekszik megismertetni a palesztinok problémáit.

Soros György személyének megítélése

Soros György tevékenysége és a nyitott társadalom eszméje ugyanúgy bírálat tárgya Izraelben, mint hazánkban, és ez szorosan összefügg az előző ponttal, a civil szervezetekkel. Az Open Sociaty Foundations támogatja a befogadást a kirekesztéssel szemben, az együttműködést a konfliktussal szemben. A jelenlegi izraeli kormány szinte minden együttműködést elutasít a palesztinokkal, amíg azok gyökeresen nem változtatnak politikájukon, ezzel szemben az izraeli ellenzéknek az a véleménye, hogy mindkét félnek kell tennie lépéseket.

Kerítésépítés


Amint az a Financial Times egyik tavalyi cikkéből kiderül, Izraelben teljessé vált az országot körbevevő kerítés. Először a Gáza-övezet köré kezdtek kerítést építeni még '93-ban, ezt követte Ciszjordánia elszigetelése, később a Golánon a szíriai határnál, végül a libanoni, jordániai és egyiptomi határnál is kerítést építettek. Természetesen a kerítést a kormányzat szükséges biztonsági lépésnek, a palesztinok pedig Izrael rasszista megnyilvánulásának tekintik, és éppúgy a belpolitikai csatározás részét képezi a kerítés-ügy, mint minálunk. Ma már Izrael és Magyarország egyforma abban a kérdésben, hogy a politikai ellenfelet úgy próbálja ellehetetleníteni, hogy kerítésbontással vádolja (hivatalos MTI-közleményben), és azt mondja rá, hogy terroristák millióit akarja az országra szabadítani.

Annak kommunikálása, hogy a jelenlegi kormányzat az ország biztonságának egyedüli letéteményese

Ahogyan Magyarországon, úgy Izraelben is gyakran vádolják korrupcióval a kormánytisztviselőket, tegyük hozzá, egyik országban sem alaptalanul. Mindkét kormány hivatalos kommunikációjában bevett gyakorlat, hogy csakis a kormánybuktató szándék, és ezzel a nemzet biztonságának aláásása a vádlók szándéka.

Mi hát akkor a különbség a két ország között? Mi az oka annak, hogy amikor Orbán Viktor 2014-ben tusnádfürdői beszédében meghirdette az illiberális államot, követendő példaként Oroszországot, Törökországot és Szingapúrt említette, de Izraelt kihagyta a felsorolásból? Megpróbálom összeszedni az okokat:
  • Izraelben a terrorizmus valódi fenyegetettség, a mindennapok része, ami ellen muszáj küzdeni. Magyarországon megpróbálnak terror-pszichózist kelteni, Lipcse főterén bozótvágó késsel fehér gyermekeket rabló migránsok apokaliptikus rémével fenyegetnek, miközben mindössze egy, a röszkei határon elkeseredésében kővel dobáló családapát próbálnak terrorizmus vádjával 10 év fegyházra ítélni. Mostani hír, hogy terrorveszélyre hivatkozva tiltják ki az autókat a szüretfesztivál idejére Balatonboglár utcáiról. A FINA világbajnokságon is a TEK páncélozott járművei jelentették az egyik látványosságot.
  • Izraelnek van valódi ellensége, melynek meghirdetett célja Izrael állam eltörlése a Föld színéről. Magyarországon ezzel szemben kizárólag ellenségkép-kreálás folyik, mely hol a migránsok képében, hol Soros György személyében hol pedig a brüsszeli bürokratákban jelenik meg.
  • Izrael sohasem vetemedne olyan plakátkampányra, mint amit nálunk júliusban folytattak, annál is inkább, mert ott talán egy kicsit jobban figyelnek arra, hogy mire költik a közpénzt.
  • Bár Izrael is bírálja, de nem próbálja hatalmi eszközökkel ellehetetleníteni az ellenzéki sajtót és a nyilvánosságot.
  • Izraelben felismerték, hogy az állami monopolhelyzet a tőkepiacon kifejezetten lassítja, sőt ellehetetleníti a gazdasági fejlődést. Erről egy posztomban már írtam egy Izraelről szóló könyv kapcsán.

2017. augusztus 9., szerda

Jót tenni jó csak néha felesleges

Gépkocsivásárlásomról már korábban írtam egy posztot, de azt nem említettem, hogy az autókereskedő elkövetett egy adminisztrációs hibát: a vagyonszerzési illetéket először tévedésből az én nevemre fizették be, amit később korrigáltak, és a cégem nevére is befizették az illetéket. Tudni való hogy az autó vételárán kívül üzembe helyezési díjat és vagyonszerzési illetéket (48100 Ft) is fizetni kell. A kereskedő természetesen nem számolta fel a dupla befizetést, hanem szépen megkért, hogy próbáljam meg a NAV-tól visszaszerezni a pénzt.
Akinek van ügyfélkapu-regisztrációja, az az adószámlájához is hozzáférhet. Én is láttam az adószámlámon, hogy a vagyonszerzési illeték mind a követelési, mind pedig a befizetési oldalon szerepel, ezért kapásból nem visszaigényelhető.
Még március elején írtam egy folyamodványt a NAV-nak, melyben részletesen leírtam, hogy téves befizetés történt, mellékeltem minden lehetséges okiratot ennek alátámasztására. Erre két hónap után született jóváhagyó határozat, mely további 15 nap múlva emelkedett jogerőre, ekkor szabadult fel az adószámlámon a pénz.
Ennek kiutalását megigényeltem egy 1717-es nyomtatványon, melynek eredményeképpen további 30 nap után pont két hónappal ezelőtt átutalták nekem az összeget. Rögtön emailben értesítettem a kereskedőt, hogy megvan a pénz, de mivel erre füle botját sem mozdította, telefonon is felhívtam. Azt mondta, hogy nagyon örül neki és megkérdezi a könyvelést, hogy milyen számlaszámra és milyen jogcímen fizessem be az összeget.
Ez volt két hónappal ezelőtt, és most már kezdem úgy tekinteni, hogy az autót sikerült majd' 50000 Ft-tal olcsóbbért megvenni, pedig én tényleg igyekeztem becsületes lenni.

2017. augusztus 7., hétfő

Hogyha nékem sok pénzem lesz felülök a repülőre

Napra pontosan négy évvel azután, hogy Orsika kivándorolt Izraelbe, legközépsőbb lányunk gépe landolt Las Vegasban, hogy megkezdje két és fél hónapos szakmai gyakorlatát a Hotel Venice-ben. (Bár megérkezése után a taxiból elsőnek az aranyszínű 64 emeletes Trump Tower-t fényképezte le, hiába Donald Trump is a szállodaiparból katapultált az elnöki székbe).
Szóval Orsi röpdös a világban, élete szerelme naponta vadászrepülővel száll a levegőbe,
Én pedig immáron két éve repülőtér mellett dolgozva naponta látok ilyen csodákat felszállni:
Vannak, akik munkából adódóan hetente, havonta repülnek, én pedig most végiggondoltam, hogy életemben nem is olyan túl sokszor utaztam repülővel.
Első repülőutam 13 éves koromban, 1969 júliusában, az Apollo-11 történelmi küldetésével egy időben volt Kelet-Berlinbe, a Schönefeld repülőtérre (ezt a repülőteret ma is használják, elsősorban fapados járatok, Kati is gyakran érkezik erre a reptérre). IL-18-assal repültünk nővéremmel, és már nem tudom megmondani, hogy Malévvel vagy Interfluggal, az NDK légitársaságával utaztunk.
Csak illusztráció, a ferihegyi szabadtéri múzeumban fotóztam 2009-ben
Az IL-18-ast négy légcsavar repítette 625 km/h sebességgel, meglehetősen zötyögősen.
Következő repülőutamra 11 évet kellett várni: egy barátommal repültünk Szófiába 1980 nyarán (hazafelé vonattal jöttünk). Túráztunk a Rila-hegységben, utazgattunk az országban. Ez a gép már TU-134-es vagy 154-es volt, és természetesen a Malév üzemeltette. A következő években többször is repültem Bulgáriába hivatalosan, egyszer a Szófia-Várna belföldi járaton is. Ez '82-'84 környékén volt.
1990 nyarán repültem újra: Katival Izraelbe a nászutunkra. Ezúttal El-Al légitársasággal és végre nem szovjet gyártmányú géppel, hanem egy Boing-737-essel. Orsi kivándorlása óta kétszer jártunk Izraelben, 2014-ben és idén, mindkétszer a WizzAir fapados gépeivel.
1991 őszén Rómában jártunk, valószínűleg Malévvel, a géptípusra már nem emlékszem. Bori már pocaklakó volt ekkor, ennek ellenére nemcsak az örök várost jártuk be, de Nápolyba és Pompeibe is eljutottunk.
Újabb nyolc év telt el újabb repülésünkig, amikor családi nyaralásra utaztunk Korfura. A chartergépet még a Malév üzemeltette, és a gyerekek az út során bekukucskálhattak a pilótafülkébe. Ez volt Bori és Orsi első repülőútja. Görögországban még kétszer nyaraltunk családilag: 2003-ban Krétán (itt fogant Petra) és 2008-ban Rodoszon, de azokat a gépeket már a nyári turizmusra szakosodott charter-társaságok üzemeltették. Petra 2008-ban utazott először repülőn.
2000 tavaszán Katival egy hetet Londonban töltöttük, ez volt utolsó utam a Malévvel.
2010 tavaszán hivatalosan Svájcba utaztam az ABB meghívásából, ekkor kezdődött az a gerjesztés-rekonstrukciós program Pakson, mely idén tavasszal ért véget. Swiss Air-rel repültünk, akárcsak most Orsi Vegasba.
2012 őszén Borit látogattuk meg Amszterdamban, ahol az Erasmus-program keretében egy fél évet tanult az egyetemen.
Hát ez volt repüléseim rövid története, összefoglalva:

  • 1969 - Berlin
  • 1980 - Szófia
  • 1982 - Szófia, Várna
  • 1984 - Szófia
  • 1990 - Tel Aviv
  • 1991 - Róma
  • 1999 - Korfu
  • 2000 - London
  • 2003 - Kréta
  • 2008 - Rhodosz
  • 2010 - Zürich
  • 2012 - Amszterdam
  • 2014 - Tel Aviv
  • 2017 - Tel Aviv


2017. augusztus 3., csütörtök

Szubjektív gondolatok a vizes VB-ről

A magyar kormány meghirdetett programja, hogy a hazai tőkés osztályt meg kell erősíteni és előnyben kell részesíteni a külföldi monopóliumokkal szemben. Ez vissza-vissza térő paradigmája a magyar gazdaságpolitikának, mert sajnálatos módon Magyarország és benne a magyar magánvállalkozók tőkeszegények, ezzel szemben a nyugati monopóliumok tőkeerősek. Már a kiegyezés utáni fél évszázados nagy gazdasági fellendülés is főleg nyugati tőkével történt, de hasonló volt a forgatókönyv az 1990-es rendszerváltás után is. A krónikus tőkehiány a magyar gazdaság rákfenéje. Hogy aztán a külföldi tőke hogyan kerül be hazánkba, működő tőke vagy finánctőke formájában, az teljesen mindegy.
Az Orbán-kormány a magyar vállalkozókat a monopóliumokra kivetett különadókkal és a baráti oligarchák nyílt vagy bújtatott támogatásával próbálja segíteni. Az így kialakuló oligarchiára az alábbiak jellemzők:

  • A kormánnyal lojális, a kormányzó pártokat anyagilag támogatja;
  • Az állami közbeszerzéseket általában kormányzati hátszéllel nyeri el, igazi versenyhelyzetben alulmaradna;
  • A magánmédia megszerzésével támogatja a kormánypropagandát. Éppen a napokban lett Andy Vajnáé három megyei napilap, Mészáros Lőrincé pedig az egyetlen országos rádiófrekvencia, az egykori Class FM, ezzel immár döntővé vált a fideszes médiafölény mind a nyomtatott sajtóban, mind pedig a sugárzott médiában.
  • Ha lehet, közbeszerzések nélkül jut jelentős állami megrendeléshez.
Ez az utóbbi pont, vagyis a közbeszerzés nélküli állami megbízás az, ami kapcsolódik posztom témájához, vagyis a 2017-es FINA világbajnoksághoz. 2013-ban a FINA Magyarországnak ítélte a 2021-es junior úszó világbajnokság megrendezését, hazánk és a Magyar Úszószövetség hozzá is látott a szervezéshez. 2015-ben azonban Mexikó jelezte, hogy mégsem rendezi meg a 2017-es felnőtt vizes világ bajnokságot annak magas költségei miatt. Ekkor Magyarország egy gáláns gesztussal bejelentkezett ennek a világbajnokságnak a megrendelésére. A kormányzati narratíva szerint ez egy igen bátor cselekedett volt. Valójában azonban megütötték a lottó-főnyereményt: az igen szoros határidő miatt gyakorlatilag az összes kapcsolódó beruházásnál el lehetett tekinteni a szabályos közbeszerzési eljárás lefolytatásától, így szinte minden létesítményt és kapcsolódó infrastruktúrát a kormányközeli vállalkozók építhették meg. Paradicsomi állapot a haveri oligarchiának.
A közbeszerzések megkerülése azokra a beruházásokra is vonatkozott, melyek csak közvetett módon kapcsolódtak a vizes világbajnoksághoz, sőt, ezek közül volt, ami el sem készült a VB-re (pl. Margit-szigeti Kaszinó), vagy pont a vizes VB ideje alatt nem lehetett használni (pl. az újpesti kerékpárút). Bár a Duna Aréna grandiózus látványterve a rajzasztalon maradt, a szerényebb kinézetű épület az eredetileg tervezett többszörösébe került.
És ahol ennyire nem számít a pénz, hisz úgyis jó zsebekbe kerül az adóforint, ott természetesen a szervezés tényleg hibátlan lesz, és ezt tárgyilagosan el kell ismerni. A Vajdahunyad várnál felépített szinkronúszó medence és a Duna-parton felállított óriás műugró torony (több mint három milliárdért) tényleg telitalálat volt, szemünk-szánk elállt a csodálkozástól.
Petra és nővérem unokái, Luca és Eszer voltak a szinkronúszás szabad kombináció döntőjén, és nagyon tetszett nekik, bár kaptak a nyakukba egy kis trópusi esőt is.
A lányok a VB egyik kabala-figurájával, Lalival
A megnyitó technikailag tetszett (vízi színpad, a Vár fényfestése, lézervetítés vízfüggönyre, világító drónokból kialakított égi alakzat), az Experidance jó volt, mint mindig, de volt egy-két provinciális rész, például a "Wágyom egy nőőő utáááán" nagyon nem kellett volna. A záróünnepség koncepciója tetszett, de a zene monoton volt, a produkció pedig vontatott.
Úszóink hozták a szokásos 8-10 érmet (ennek felét már két év óta rendre Hosszú Katinka szállítja), vannak fiatal reménységek, úgyhogy azt gondolhatnánk, hogy minden rendben a Magyar Úszószövetség háza táján, pedig nem így van. A Hosszú Katinkához köthető új hullám már a riói olimpia előtt megpuccsolta Kiss László szövetségi kapitányt, majd az olimpia után annak utódját, a legendás Hargitay Andrást. Lemondatták az elnököt, Gyárfást Tamást, aki egyébként a 2017-es VB szervezésének a lokomotívja volt, és helyére azt a Bienerth Gusztávot ültették, akit pont most, a VB után próbálnak elmozdítani. Csak kapkodom a fejem, nem látom pontosan, kik mozgatják a szálakat és mire megy ki a játék ebben a magyar sikersportágban.
Szerencsére mind a női (5. hely), mind a férfi (ezüstérem) vízilabda továbbra is ott van a világ élvonalában, és a szövetségen belül és lényegesen nyugodtabb a hangulat, mint az úszóknál.
Hajrá Magyarország!