Az az igazság, hogy magam is olimpia-párti voltam, vagyis, hogy meg lehetett volna engem győzni arról, hogy érdemes Budapesten olimpiát rendezni. Persze nem azokra a hazafias lózungokra gondolok, amik a sajtóból ömlöttek, hogy milyen felemelő érzés a dobogó tetejéről a Himnuszt hallgatni, hanem ha bemutatták volna:
- Milyen társadalmi kontroll és monitor-rendszer vigyáz majd minden olimpiára költött fillérre;
- Miként biztosítják, hogy minden olimpiai létesítmény vagy provizórikus, vagy pontosan megvan, hogy véglegesen mi lesz a funkciója (mondjuk a Csepel északi végében felépítendő 55 ezres atlétikai stadion későbbi kihasználását nemigen tudtam elképzelni);
- Miként biztosítják majd minden adat nyilvánosságát;
- Hogyan mutatjuk meg a világnak, hogy az Agenda 2020 szellemében képesek vagyunk olcsó és újrahasznosítható olimpiát rendezni.
Az új Puskás Stadion ügyét kicsit közelebbről ismerem, ugyanis tervezője volt gimnazista osztálytársam, és nagyon nagyra tartom a munkáit. Nos, a tervező, aki igen nagy sportbarát és számos öröm és bánat köti a Népstadionhoz, úgy érezte, hogy annak jellegzetes pilonjait mindenképpen meg kell tartani, mert a sportszerető közönség retinájába már beleégett. Így született meg a "stadion a stadionban" koncepció, az új aréna a régin belül jön létre, a két fal közötti teret pedig ki lehet használni edzőtermekre, konferencia-központokra, szállodára. Akkor még Vígh László volt a kormánybiztos, a költségvetés kb. 180 milliárdot irányzott elő. Vighet leváltották, Fürjes Balázst nevezték ki, aki rögtön intézkedett, hogy meg kell kurtítani az eredeti elképzelést, így a kiegészítő létesítményeket elhagyva újratervezték a stadiont. Az új előirányzat kb. 100 milliárdra csökkent. Erre tegnap megtudtuk, hogy 190 milliárdért építik majd meg a Puskást.
Szóval mondom, voltak baljós előjelek, hogy nem való nekünk az olimpia megrendezése, de én még mindig meggyőzhető lettem volna, egyrészt azért, mert szerintem ez a politikai garnitúra 2024-ben már álnéven fog bujkálni Dél-Amerikában, másrészt a sok botrány miatt előbb-utóbb csak létrejön egy erős társadalmi kontroll, harmadrészt mi, budapestiek a vidékiekkel szemben valóban inkább nyerünk a rendezéssel.
Amikor a Momentum Mozgalom elindította a budapesti népszavazási kezdeményezést, Bori lányom kérdezte tőlem, hogy én mikor írok alá. Mondtam, hogy nem írom alá a kezdeményezést, mert én olimpiapárti vagyok. Bori elmagyarázta nekem, hogy ha igazán demokratának vallom magam, akkor nem vonhatom el azt a jogot a budapestiektől, hogy szavazhassanak egy ilyen drága rendezvényről. Ebben egyetértettem Borival, és alá is írtam az ívet. Örültem, hogy összegyűlt a kellő számú aláírás, gondoltam, hogy végre értelmes társadalmi párbeszéd indul meg egy fontos ügyről.
Ami ez után jött, az a Nemzeti Együttműködés Rendszerének csúfolt országvezetés hű tükre volt. Pontosan egy éve volt, hogy súlyos választási csalás történt egy, a vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kezdeményezés benyújtásakor: a Fidesz alelnökéhez, Kubatov Gáborhoz személyükben is köthető, büntetett előéletű verőemberek fizikailag akadályozták a kezdeményezés benyújtóját. Miután a Kúria végül utat adott az aláírásgyűjtésnek, a kormány inkább visszavonta a vasárnapi zárva tartási rendeletet, csakhogy ne kelljen elszenvednie egy népszavazási vereséget. Szinte pontosan ugyanez ismétlődött meg most is. Illetve mégsem pontosan.
Tudni való, hogy a Kúria azzal az indokkal utasította el, hogy az olimpia ügyében országos népszavazást kezdeményezhessenek, hogy az olimpiát városok rendezik, ezért az kizárólag Budapest ügye. Budapesti népszavazást sokkal nehezebb rendezni, mert a kezdeményezéshez a lakosság 10 %-ának aláírása kell, országos népszavazásnál ez csak kb. 2 %. Nem gondolták volt, hogy a fiatal momentumosok annyi aláírást képesek összegyűjteni, hogy az egy országos népszavazásra is elegendő lenne!
Hát a kormány megint nem hagyta, hogy a budapestiek szavazhassanak. Orbán Viktor sebtiben eldöntötte, hogy visszavonjuk a kandidálást, és ha már eldöntötte, le is hozta a Magyar Közlöny, nehogy Tarlósnak önálló véleménye lehessen (katt a nagyobb képért).
Orbán a nemzeti egység megbomlására hivatkozott, szerinte az a nemzeti egység, ha minden birka egyszerre béget. Szerintem pedig az, ha a döntések érdemi dialógusokban születnek meg. Sokkal jobb eséllyel indulhattunk volna egy olyan olimpiai pályázaton, ahol a kandidálás átment volna a hazai közvélemény szűrőjén is. Persze ha a vizes vébére is egy blöffel pályáztunk, mit gondoltak volna az olimpiai látványterveinkről.
Ma már megtudhattuk, hogy a Momentum az új SZDSZ, mely ezennel szitokszóvá vált (ne felejtsük el, az egyik jelentős rendszerváltó erőről van szó), a momentumos ifjak nyilván Soros-bérencek.
Nem fogunk unatkozni a választásokig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése