Nos Donald Trumpra, az USA frissen megválasztott 45. elnökére valamennyi szinonima illik, talán még egy kicsit a trampli: esetlen kifejezés is. A közvélemény-kutatók annyira biztosra vették a demokrata jelölt, Hillary Clinton győzelmét, hogy a Newsweek folyóirat ki is nyomtatta az egykori firstlady megválasztását hírül adó példányát.
Hillary Clinton, mint megválasztott elnök a Newsweek címlapján |
A választás éjszakáján megismétlődött ugyanaz, mint Magyarországon 2002. április 7-én, a "hosszú arcok éjszakája". Akkor a Millenárison gyűltek össze eredményváró gyűlésre a Fidesz-szimpatizánsok, és fagyott arcukra a mosoly a budapesti eredmények megjelenésekor.
2002. április 7., Budapest, fideszes eredményváró gyűlés |
2016. november 8., New York demokrata eredményváró gyűlés |
Forrás: cnn.com |
Az exit-pollokból azt is megtudhattuk, hogy míg Clinton nyert a nők körében, a 45 év alattiak között és a magasan iskolázottak között, addig Trump főleg a férfiak, alacsony iskolázottságúak és idősebbek szavazatát hozta el. A csillagászok régóta keresik a "sötét anyagot", ezt a tömeget sikerült Trumpnak nemcsak megtalálnia, de meg is szólítania. Populizmusával, a politikai korrektség teljes elutasításával sikerült utat találni a kicsit rasszista, szexista, xenofób és homofób lakossághoz. Ők, az egykori ipar- és bányavidékeken élők a globalizáció, a kinai árudömping igazi vesztesei, akiknek a Wall Street semmit sem tudott ígérni. "Szövőlány cukros ételekről álmodik, nem tud kartelekről" -írta József Attila.
Ami az egyik oldalnak harsány populizmus, gyors megoldásokkal való kecsegtetés, az a másik oldalnak az igazság nyílt kimondása, a politikai korrektség (amelyben Amerika, lássuk be, egy kicsit túlzásba esett) tagadása, az eddigi tabuk ledöntése. Faggattam Borit, vajon kimutatható-e, hogy milyen szerepet játszott Clinton vereségében az, hogy nő. Bori szerint ez a szavazókban olyan látencia, amivel talán ők maguk sincsenek tisztában, ezért csak nagyon ravasz kutatási módszerekkel lehetne kimutatni.
Orbán Viktor vitathatatlanul nagyot kockáztatott, amikor nyári tusnádfürdői előadásában nyíltan Trump mellett tette le a voksát. Lehet azonban, hogy úgy gondolkodott, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok olyan mélyponton vannak, hogy érdemes Trump esetleges győzelmére fogadni. Biztos vagyok benne, hogy az eddigi fagyos magyar-amerikai viszony olvadni fog, sőt, azon sem lennék meglepődve, ha Orbán elsők között lenne, aki hivatalos látogatást tesz a frissen megválasztott elnöknél.
És a végén arról, hogy kell-e félnünk Trump elnökségétől. Emlékszem még az 1980-as Reagen-parára, hogy úristen, egy színész lett az USA elnöke. Ronald Reagen lett Amerika egyik legjobb elnöke, aki nyolc éves elnöksége alatt gyökeresen megváltoztatta a Világot, talán neki köszönhetjük a szovjet világrend összeomlását. Lehet hogy Trumppal kicsit harsányabb, kicsit színesebb lesz az amerikai közélet, de Amerika mégiscsak Amerika, Trumpnak nem lesz lehetősége, hogy:
- kénye-kedve szerint változtassa az Egyesült Államok alkotmányát;
- befolyásolja az igazságszolgáltatást;
- befolyásolja az amerikai médiát;
- népszerű napilapokat tiltasson be;
- a választási szabályokat neki és pártjának megfelelő módon alakítsa;
- hatással legyen az amerikai jegybank, a FED tevékenységére;
- nemzetellenességgel vádolja politikai ellenfeleit;
- közpénzből baseball-stadiont építtessen a birtokán saját kisvasúttal.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése