Ha valaki kizárólag a Népszabadságból tájékozódott, az csak egy május 7-ei cikkből tudhatta meg, hogy a baleset három nappal korábban, április 26-án következett be (a baleset után egy hónapig eltettem minden Népszabadság számot). Naiv gondolat volt azt hinni, hogy a katasztrófa eltitkolható, hiszen a radioaktív felhőt a szél széthordta szerte Európában. A katasztrófa másnapján egy svéd atomerőmű sugárkapuja nem akarta kiengedni a dolgozókat, akkora sugárzási szintet érzékelt, mintha az erőművön belül keletkezett volna sugárszennyeződés.
Rendszeres blogolvasóim tudhatják, hogy Csernobilről többször is írtam már, például ebben, meg ebben a posztban. Arról is beszámoltam már több posztban, például itt meg itt, hogy Aszódi Attila kormánybiztos előadásainak rendszeres látogatója vagyok. Két hete szintén az Energetikai Szakkollégium szervezésében hallgathattam egy előadást a Paks II projekt jelenlegi állásáról.
Fegyelmesen hallgatom az előadást (jobboldalt) |
Az atomerőművek konstrukciójában az elmúlt 40 évben legalább akkora volt a fejlődés, mint a személyautókban. Egy régi Moszkvicsban nem volt ABS, légzsák, de még biztonsági öv vagy fejtámla sem, hogy a megerősített utasfülkéről vagy az ütközés erejét felemésztő gyűrődő zónákról már ne is beszéljünk. Az elmúlt évtizedek elektronikájának fejlődése tovább növelte az autók biztonságát, nincs ez másként az atomerőműveknél sem.
A fukushimai szökőár következtében bekövetkező üzemzavar tapasztalatai az elmúlt öt évben további tervezési kritériumokat hoztak be az atomerőművek konstrukciójába: A tervezési alapba tartozó események mellett (normál üzem, várható üzemi események, kis gyakoriságú tervezési üzemzavarok, nagyon kis gyakoriságú tervezési üzemzavarok) a tervezési alap kiterjesztésre került a tervezési alapon túli üzemzavarokra (TAK1) és a súlyos balesetekre (TAK2). A reaktort TAK1-re, a reaktor-épületet, vagyis a konténmentet TAK2-re kell méretezni. A tervezési alapon túli üzemzavarok hatásának csökkentésére elsősorban passzív, külső energiaforrást nem igénylő rendszereket építenek be:
- hidrogén-rekombinátorok a hidrogén megkötésére (nagy hőmérsékleten a vízgőz oxigénre és hidrogénre bomlik);
- passzív reaktorhűtő arra az esetre, ha a szivattyúk külső energiaforrás hiányában nem működnek;
- passzív csarnokhűtés arra az esetre, ha az energiahiány (black-out) csőtöréssel is párosulna;
- olvadék csapda arra az esetre, ha zónaolvadás következne be.
Fukusima tapasztalatai alapján egyébként Paks I blokkjain is hajtottak végre fejlesztéseket, így platformokat építettek ki mobil dízelgenerátorok számára, a reaktorcsarnokokba pedig hidrogén-rekombinátorokat építettek be.
Ami a jelenlegi vitát illeti a paksi bővítéssel kapcsolatban, négy kérdés keveredik folyamatosan, ezekről röviden a véleményem:
- Kell-e nekünk atomerőmű, amikor a megújuló energiaforrások egyre olcsóbbak? Nos valóban egyre olcsóbb a megújuló energia, de Magyarországon sem folyamatos szél-, sem folyamatos napenergia nem biztosított. Az elektromos autók terjedésével azok töltése feltehetően zömében éjszaka történik majd, mindenképpen szükség van egy olcsón üzemeltethető stabil alaperőműre.
- De elég olcsó-e az atomenergia? Igen, az erőmű teljes életciklusára számolva ez a legolcsóbb energiaforrás. Legtöbb elemző ott követi el a hibát, hogy csak a finanszírozási ciklusra számolja a megtérülést, mely a teljes életciklusnak csak az egyharmada. Az atomenergetikai beruházások "fejnehéz" beruházások, vagyis ezeknél legmagasabb az egységnyi teljesítményre eső beruházási költség, és itt a legolcsóbb az egységnyi teljesítményre eső üzemeltetési költség.
- Feltétlenül orosznak kell-e lennie a magyar atomerőműnek? Nem feltétlenül. Mivel azonban az oroszok a technológia szállításán kívül a finanszírozást is vállalták, cserébe pedig eltekintettek a tavaly lejáró gázszállítási államszerződés keretében fel nem használt földgázmennyiség kifizettetésétől, valószínűleg tényleg ez volt a legolcsóbb megoldás.
- Elég biztonságos-e egy orosz atomerőmű, amikor a történelem legsúlyosabb nukleáris balesete pont egy orosz atomerőműben következett be? Nos engem Aszódi professzor előadása meggyőzött arról, hogy igen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése