1967 június 5-én (ugyanúgy hétfőre esett, mint most, az 50. évfordulón) egy megelőző csapással, az egyiptomi légierő megsemmisítésével kezdődött a hatnapos háború, a harmadik arab-izraeli háború. Ez a megelőző csapás épp elegendő okot szolgáltatott arra, hogy nálunk, a "Béketáborban", vagyis a Varsói Szerződés országaiban egyértelműen agressziónak minősítsék a cselekményt. Magyarország több mint 20 évre megszakította diplomácia kapcsolatait Izraellel. Ezzel az akkor 13 éves nővérem egy barátnőjét veszítette el, az izraeli nagykövet lányát, akivel együtt járt művészi tornára, de akit 48 órán belül kiutasítottak Magyarországról. '67 őszén nővérem megkezdte gimnáziumi tanulmányait a József Attila Gimnáziumban, ahol a 14 éveseknek is el kellett ítélniük az agressziót, de nővérem állítólag védelmébe vette Izraelt, ami miatt apámtól alapos fejmosást kapott.
Visszakanyarodva a hatnapos háborúhoz, lefolyása valóban nagyon hasonlított a bibliai Genezishez: hétfőtől szombatig megvívták a háborút, vasárnap megkötötték a fegyverszünetet:
- Hétfő: az egyiptomi légierő megsemmisítése;
- Kedd: a gázai övezet annektálása, megindulás a Sinai felé;
- Szerda: a jeruzsálemi óváros, Betlehem és Jerikó elfoglalása;
- Csütörtök: a Szuezi-csatorna elérése, Hebron elfoglalása;
- Péntek: támadás a Golán ellen;
- Szombat: a Golán elfoglalása.
Jeruzsálemben a szétszórattatás után is maradt zsidó közösség, akik száz évvel ezelőtt, az első világháború idején még az Oszmán Birodalomhoz tartoztak. A lassanként, a cionista mozgalom következtében meginduló új zsidó betelepülőket a törökök nem nézték jó szemmel, a növekvő veszélyt leginkább az örmény népirtáshoz hasonló módon oldották volna meg. Az akkori Németország viszont pártolta a cionista mozgalmat és az Oszmán Birodalom szövetségeseként fellépett a jeruzsálemi keresztények és zsidók védelmében. Találtam is egy érdekes, száz éves fotót:
Osztrák zsidó katonák a Siratófalnál 1917-ben |
1967 június 7-én a Siratófalhoz először három kommandós, Zion Karasenti, Haim Oshri és Itzik Yifat jutott el, fotójuk azóta ikonikussá vált:
A három katona 1967-ben |
A három katona 2017-ben |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése