Kockatekerő robot a Rubik-kiállításon |
A kockával 1980-tól büszkélkedünk a világban, 1974-80 között inkább kudarcokban bővelkedett Rubik Ernő találmányának története: a potenciális gyártók kezdetben elutasították, később pedig teljesen alkalmatlannak bizonyultak a gyártásra.Végül a Politoys csak akkor kapta meg a bankkölcsönt a gyártáshoz, amikor már Tajvanon hamisították és számos országban árusították. Aztán az SOS megkapott kölcsönből 1980-ban 4 millió darabot gyártottak le a játékból.
Az egyetemen találkoztam először a kockával, ahol Rubik-klubok is alakultak. Mégis a mesterfogásokat egy tankörtársam mutatta meg nekem. A bűvös kocka rendezése elemi műveletekből áll. Egy elemi művelet egy olyan műveletsor, amely után a kocka csak bizonyos élei vagy csúcsai változnak meg. Minél több elemi műveletet ismersz és minél hamarabb ismered fel, hogy melyik művelet a legalkalmasabb, annál hamarabb tudod rendezni a kockát. Én mindössze három elemi műveletet tanultam meg: két csúcs páros forgatása, két él páros tükrözése valamint három csúcs ciklikus helycseréje. Ezekkel a műveletekkel nekem kb. öt percig tartott egy random állapot rendezése.
1981-ben, amikor dolgozni kezdtem első munkahelyemen, megkértek, hogy vegyek részt egy brigádok közötti vetélkedőn (egy korábbi posztomban már említettem, mi voltunk a Március 21. brigád). Úgy alakult, hogy a brigádból egyedül én képviseltem az erősebbik nemet, és hogy-hogynem, sikerült nyernünk is, melyben nem kis szerepet játszott, hogy a feladatok között szerepelt a bűvös kocka rendezése is.
Hölgyek gyűrűjében tekerem a kockát 1981-ben |
A kocka nemcsak engem, a világot is meghódította. Született egy sláger is a kockáról és Mr. Rubikról, aki a Marsról jött:
Az 1986-os Vancouver-i világkiállítás magyar pavilonjának fő attrakciója egy óriási Rubik-kocka volt. A kiállítás mottója az volt, hogy Magyarország szellemi erejével járul hozzá a világ fejlődéséhez. Büszkélkedtünk Nobel-díjasainkkal, Oscar-díjasainkkal, és olyan találmányainkkal, mint a golyóstoll, a számítógép - és a bűvös kocka.
Lágymányosra terveztek egy magyar találmányokat bemutató múzeumot is, talán egyszer megvalósul. Én viszont elmondhatom, hogy egyike vagyok azon keveseknek, akik ki tudták úgy rakni a bűvös kockát, hogy minden oldalán a saját monogramjuk legyen - PJ:
Látványterv a Rubik-múzeumról |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése