A tanulmányi versenynek voltak kerületi-járási, majd megyei ill. megyei jogú városi selejtezői, a legjobb 26 került az országos döntőbe. A II. kerületi fordulót a Budapesti Móricz Zsigmond Gimnáziumban, későbbi alma materemben rendezték (a Móricz akkoriban a mostani Baár-Madas épületében volt). Itt harmadik helyezést értem el, épp hogy megcsíptem a budapesti fordulót. A fővárosi selejtezőre a KISZ Központi Művészegyüttesének Rottenbiller utcai épületében került sor, ahol a kerületben előttem végzőket magam mögé utasítva második helyezett lettem. Budapestről négyen jutottunk az országos döntőbe, mely egy háromnapos rendezvény volt.
A vidéki versenyzőket a Sport (ma Flamenco) hotelben szállásolták el, a budapestieknek is itt volt a gyülekező. Az első napon Budapest vadonatúj létesítményét, a metrót mutatták meg nekünk. Akkor még a Deák téren volt a végállomás, itt láthattuk az irányítóközpontot és az áramelosztót.
A verseny írásbeli és gyakorlati fordulójára másnap került sor az MTESZ (Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége) Bocskai úti épületében. (Az MTESZ később a Kossuth térre költözött abba az épületbe, melynek a helyén nemrég épült fel egy stílusban a Kossuth tér arculatához jobban illő, de szerintem unalmas épület az Országgyűlési Hivatal számára).
A harmadik nap délelőttjén megrendezésre kerülő fordulóba már csak a legjobb nyolc versenyző jutott be, köztük jómagam is két másik budapesti versenyzővel, és a kialakuló végső sorrendben pontosan megtartottuk a fővárosi versenyben elért sorrendet, vagyis országos szinten ötödik, a budapestiek között megint második lettem.
A kerületi eredményem alapján már hónapokkal korábban felvettek a Móricz matematika tagozatára, pedig én szívesebben mentem volna fizika tagozatra a Petőfibe. Felvételiznem nem kellett, de későbbi matektanárom azért tartott nekem egy házi felvételit (korábban hozzá jártam matematika szakkörbe is).
Általános iskolai fizika-tanárnőm, Éva néni nagyon lelkes volt, rádió szakkört is vezetett, így ismerkedtem meg már 14 éves koromban a félvezetőkkel, és építettünk egy rádiót is, ami egy öszvér volt, két magyar zsebrádió házasítása: a MiniSuper vevője és a Tünde ellenütemű végfoka.
MiniSuper rádió |
Tünde rádió |
Elképesztően elfoglalt nyolcadikos voltam: öttusáztam, ami reggelenkénti úszásból vagy futásból és délutánonként vívásból vagy lövészetből állt. A rádiószakkör mellett biológia-tanárom ragaszkodott ahhoz, hogy az állatkerti biológia versenyen is induljak, volt ugye a már említett matekszakkör, de nyolcadikban prózamondás kategóriában megnyertem az Úttörők Kulturális Seregszemléjének kerületi fordulóját (a versmondást a velem egy osztályba járó Szirtes Ági nyerte).
A gimnáziumi felvételit sem adták ingyen: volt a Móricznak egy iskolaszövetkezete, melynek 1970-ben még volt egy kukoricaföldje is. Minden újonnan felvett tanulót egy napra beosztottak kapálni.
Hát így, a fizikai tanulmányi verseny döntőjével és a kukoricakapálással kezdődött 1970 nyara.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése