Az intézet igazgatója Vajda György akadémikus volt, aki idén 92 éves, de rajta kívül még a műszaki igazgató és a számítástechnikai főosztály vezetője is akadémikusok voltak.
A '80-as évek első felében éppen berendezést tesztelek |
- A '80-as években alig álltak rendelkezésre készen beszerezhető számítógépes folyamatirányító eszközök, így csaknem mindent, hardvert és szoftvert egyaránt nekünk magunknak kellett kifejlesztenünk.
- A főállásom mellett több mellékállásom is volt, amiről későbbi posztokban még írni fogok.
- Óramodul a digitális események 1 ms pontos időbélyegzéséhez;
- Digitális bemeneti áramkörök, melyek a bemeneti jelváltozásokat időbélyeggel látták el;
- Hálózati frekvenciás zavarokat kiszűrő mérőkártyák;
- 5 kV-ig szigetelő analóg potenciálelválasztó áramkörök;
- A GANZ-gyártmányú mágneses erősítős gerjesztésszabályozókhoz interfész-elektronika, hogy számítógépről is irányítható legyen;
- Üvegszálas adóvevők a zavarmentes száloptikás kommunikációhoz (a Dunamenti Erőműben mi telepítettünk először üvegszálas összeköttetést).
Mágneses erősítős gerjesztés-szabályozó, benne mikroprocesszoros interfész-elektronika száloptikai adóvevővel |
És akkor nézzünk a szoftverfejlesztések közül néhányat:
- Real-time executive rendszer kifejlesztése egyprocesszoros és többprocesszoros verzióban;
- Hibatűrő soros vonali kommunikációs rendszer kifejlesztése.
- Eseményrögzítő és naplózó rendszerek;
- Sémakép-megjelenítő rendszer és kezelői munkaállomás;
- Generátor gerjesztésszabályozását és erőművek csomóponti szabályozását megvalósító számítógépes algoritmusok kifejlesztése (ez utóbbiak különféle verziói futnak mind a mai napig Százhalombattán és a Paksi Atomerőműben).
Blokkszintű adatgyűjtő és szabályozó |
Erőművi szintű többprocesszoros adatgyűjtő, szabályozó, archiváló |
Ifjabb blogolvasóimat emlékeztetem, hogy a '80-as években a legtöbb nyugati ipari elektronikai eszköz embargó alatt állt, úgynevezett COCOM-listás volt, de közvetítőktől mindent be lehetett szerezni, és a VEIKI a legjobban felszerelt civil cégek közé tartozott. Központi anyagbeszerzés működött, nagyjából megtippeltük, milyen elektronikai eszközökből mennyire lesz szükségünk. Talán mondanom sem kell, hogy a csaknem egy évtizedes fejlesztés micsoda horribilis összegeket emésztett fel.
Osztályvezetőm, aki 27 évig volt a közvetlen főnököm, igazi szocialista menedzser típus volt, az ő feladata volt a fejlesztési pénzek felhajtása, mely akkoriban még érdekkijáró mechanizmusokon keresztül működött: jó kapcsolat minisztériumi és MVM vezetőkkel.
Jó inasévek voltak, a projekt végére tényleg megtanultam, milyen összetevőkből áll egy számítógépes irányítási rendszer. A fenti projektben végzett munkámért a cég felterjesztett Kiváló Munkáért kitüntetésre, mely egyetlen állami elismerésem mind a mai napig.
Az évtized végére sok minden megváltozott: bekövetkezett a rendszerváltás, megszűnt a COCOM-lista, megnyíltak a nemzetközi piacok. Fokozatosan terjedtek a személyi számítógépek és az ipari alkalmazásban is helyet követeltek maguknak.
De mielőtt rátérnék a '90-es évekre, a következő posztokban a másodállásaimról is szót ejtek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése